Twarda woda to problem zarówno dla sprzętu jak i dla naszych kubków smakowych. Twarda woda powoduje, że nasz sprzęt AGD szybciej się zużywa a armatura kuchenna i łazienkowa pokrywa się kamieniem. Jak by tego nie było mało, musimy liczyć się z tym, że przygotowane przez nas dania i napary będą miały zniekształcony smak. Jak sobie radzić z tym problemem?
W artykule dowiesz się:
W poszukiwaniu twardej wody
Twardość wody określamy na podstawie stężenia zawartych w niej soli różnych metali. Wpływa ona na naszą codzienność, np. poprzez zwiększone zużycie mydła i innych detergentów, by wyczyścić dane powierzchnie. Na dodatek, pod wpływem temperatury powstaje osad, który niszczy nasze wyposażenie, takie jak pralki czy czajniki. Mycie się w twardej wodzie wpływa na wysuszanie naszej skóry i sprawia, że nasze włosy stają się matowe i mogą nadmiernie wypadać. Obecnie twardość wody można sprawdzić na stronie wodociągów, które zaopatrują nasze miasto w wodę.
Filtr zmiękczający wodę
Na rynku znajdzie się wiele rodzajów filtrów, które można zastosować w różnych częściach domu. Na szczególną uwagę zasługuje jednak centralny filtr, który skutecznie sprawdzi się u kilkuosobowej rodziny. Jednym z jego atutów jest kontrola stanu wody wyjściowej. Alternatywą są filtry nakranowe, które działają są tańsze w montażu, jednak wymagają co jakiś czas wymiany wkładów węglowych.
Mały wielki filtr
U osób, które nie chcą inwestować w kosztowne systemy filtrowania, sprawdzą się pojedyncze zmiękczacze. W takim przypadku wystarczy dzbanek wyposażony w zmienne filtry. Oczyszczanie wody nie jest natychmiastowe, ale przynosi rezultaty w postaci poprawy jej smaku i zapachu. Nie jest to jednak rozwiązanie, które pozwoli usunąć wszelkie bakterie i niekorzystne związki chemiczne. Koszt pojedynczego dzbanka z kilkoma filtrami zaczyna się od 100 zł. Przy tym rozwiązaniu trzeba jednak pamiętać o wymianie filtrów. Według zaleceń producentów, wystarczy tego dokonywać raz na 2 miesiące.