Edukacja

Praca jako korepetytor językowy? Warto?

Praca korepetytora w pierwszej kolejności kojarzy się z dorabianiem, czy z korepetycji nie da się wyżyć? Tym zajęciem trudni się bardzo szerokie grono studentów, stąd też postrzeganie korepetycji jako sposobu na życie wydaje się trudne. Każdy, kto chociaż raz próbował uczyć doskonale wie, iż nie jest to łatwe zajęcie, jednocześnie wie, że na korepetycjach, zwłaszcza językowych można całkiem dobrze zarobić. Jeżeli lubisz uczyć, to połączenie przyjemności z nauki oraz zarobkowania jest idealnym rozwiązaniem. Niestety jak każdego nauczyciela, również korepetytora może dopaść rutyna i efekt wypalenia, czego najczęstszym symptomem jest kryzys i odchodzenie uczniów, brak nowych podopiecznych.

Będąc korepetytorem należy nie tylko się dokształcać, ale i podążać za oczekiwaniami odbiorców, za trendami na rynku, oferować coraz to atrakcyjniejsze warunki współpracy, jak w każdym biznesie. Wartość nauki indywidualnej wciąż jest w cenie, niemniej coraz to nowsze metody nauki bez wysiłku, z pomocą komputera depczą po piętach korepetytorom, którzy w dużej mierze przestają być potrzebni. O ile jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić dostęp do wiedzy przez każdego i samoorganizacje nauki, to dziś większość osób uczy się samemu, według własnego planu zajęć, niekoniecznie z podręczników  poprzez oglądanie filmów, korzystanie z aplikacji mobilnych, lekturę obcojęzyczną czy media zagraniczne. Mimo wszystko rozwijający się rynek edukacji online stwarza doskonałe warunki do rozwoju korepetycji i uzawodowienia korepetytorów. Sama praca korepetytora nie różni się od pracy nauczyciela, aczkolwiek praca w systemie jeden an jeden wymaga nieco więcej kreatywności i indywidualizacji niżeli standard metodyczny w grupie uczniów o uśrednionym poziomie wiedzy.

Zdobycie ucznia, odbiorcy usług korepetytora to najtrudniejsze zadanie. Duża konkurencja na rynku lokalnym a jeszcze większa bo w zasadzie nieograniczona terytorialnie konkurencja w sieci sprawia, iż aby utrzymać przy sobie grono uczniów trzeba wykazać się jakością zajęć iż zadowalającymi relacjami z uczniem. Sprzyjają temu atrakcyjne materiały spersonalizowane jak i zaangażowanie w naukę. Bezwzględnie nie każdy może zostać korepetytorem, zwłaszcza iż połączenie online czasem utrudnia możliwość wytłumaczenia określonych zagadnień, potrzeba jest kreatywności, posłużenia się nie tylko językiem ale wykresem, rysunkiem, czy innym przykładem i wizualizacją. Jeśli lubisz pracę z ludźmi, cieszą Cię postępy innych, odczuwasz satysfakcje z nauczenia kogoś czegoś, masz odpowiednią wiedzę na wystarczającym poziomie by uczyć to warto swych sił spróbować. Doskonałym wyzwaniem są korepetycje z maluchami. To najbardziej wymagający odbiorcy, jeśli poradzimy sobie z dziećmi, poradzimy sobie także z dorosłymi. Wbrew pozorom duża ilość uczniów i odbiorców korepetycji to osoby dorosłe. Bardzo często z korepetycji korzystają maturzyści i studenci z zaległościami, a także ucznio9wie szkół średnich pasjonujący się wiedzą z danej dziedziny i potrzebujący wsparcia, wskazówek co do poszerzenia swej wiedzy. Na poziomie szkolnym większość uczniów to uczniowie z rozmaitymi problemami w nauce jak i zaległościami. Uzupełnienie i wytłumaczenie materiału wymaga zidentyfikowania zdolności uczniów, zainteresowania tematem, spowodowania iż uwierzą w siebie i zmotywowania do pracy przy pomocy technik, metod odpowiednich do ich możliwości przyswojenia wiedzy. Tym samym nie wystarczy posiadać wiedzę z danej dziedziny by być korepetytorem, warto być również pedagogiem i to pedagogiem z wiedza praktyczną, doświadczeniem w  nauczaniu.

Przeczytaj także:  ChemMaster maturalny - powtórka do matury z chemii

Polecamy też tekst  „Udzielanie korepetycji pozwala zarobić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie”  w Gazecie Prawnej.

Moda na naukę języków obcych sprawiła, iż wiele osób sięga po kolejne języki obce. Samodzielność w nauce nie wszystkim sprzyja, wiele osób potrzebuje korepetytora chociażby okazjonalnie do powtórki, czy też wyjaśnienia co trudniejszych zagadnień. Popyt na korepetytorów wraz z powszechnością nauki języków obcych wzrósł, a wraz z pojawieniem się na rynku korepetycji online korepetytorzy znaleźli się w komfortowej sytuacji. Zyskując dostęp do grona wielu odbiorców korepetytor językowy może oprzeć swą pracę wyłącznie na usługach korepetycji pracując w elastycznym grafiku godzin, we własnym domu jak i mobilnie. Niskie koszty uzyskania przychodu są niezbitym atutem tego zajęcia. Będąc korepetytorem możemy uczyć łącząc pracę na etacie i udzielając korepetycji popołudniami, w weekendy jak również będąc poza domem. Co więcej można uczyć polskich uczniów, ale nie tylko. Każdy uczeń to nowe wyzwanie, tym samym praca staje się ciekawsza i bardziej rozwijająca. Podobnie jak dla ucznia spotkanie z korepetytorem to okazja do poznania kogoś nowego, zdobycia kontaktu również dla nauczyciela to sposób na poznawanie osób z różnych kultur, o rozmaitym poziomie wiedzy w różnych dziedzinach. Nie tylko my jako lektorzy możemy kogoś nauczyć czegoś,a le i my sami w trakcie zajęć możemy pozyskać wiedzę dotąd nieznaną od naszych uczniów.

Spora konkurencja wśród lektorów języka angielskiego może odstraszać od myślenia na poważnie o prowadzeniu własnej działalności świadczącej usługi korepetycji zdalnie. Jednak ogromne zapotrzebowanie na naukę indywidualna i jej przewaga nad licznymi i rozmaitymi formami edukacji językowej w grupie, online i stacjonarnie sprawia, ze lektorzy angielskiego na brak odbiorców nie narzekają. O wiele bardziej rozchwytywani są lektorzy rzadkich języków, niszowych. Do niedawna ucząc przykładowo języka węgierskiego równie trudno było znaleźć korepetytora tego języka co i ucznia. Obecnie wiele się zmienia, bowiem uczyć można się online, dzięki czemu zainteresowanych przybywa a i uczyć można zdalnie niezależnie od miejsca zamieszczania. Tym samym zamieszkując wieś, niewielką miejscowość możemy mieć ten sam poziom zatrudnienia co mieszkając w dużej aglomeracji miejskiej.

Przeczytaj także:  Artykuły kreatywne – wiele pomysłów dla dzieci i dorosłych

Nawet jeśli ucząc przez Skype nie zarobimy tyle co udzielając korepetycji stacjonarnie to wygoda, pełen komfort jaki daje nauka online. Jedną z zalet bycia korepetytorem jest możliwość łączenia pracy z prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi czy też inna pracą, czasem niezwiązaną z językiem obcym. Coraz częściej praca korepetytora zajmuje pełen etat. Do realizacji zdalnych korepetycji nie potrzeba nam w zasadzie nic, bowiem wystarczy Skype i telefon, czy tablet, komputer. Korepetycje językowe zdominowane są przez konwersacje. Nie rzadko dla zachowania dyskrecji uczniowie preferują połączenie wyłącznie audio.

Doskonałą pomocą korepetytorom służą platformy pośredniczące w korepetycjach, stanowiące coś w rodzaju tablicy ogłoszeń. Jedną z nich jest Preply (np. korepetytorzy hiszpańskiego (Warszawa)) Brak ponoszenia opłat za dodanie ogłoszenia, profilu jak i prowizji od zrealizowanych korepetycji to kolejny plus dołączenia do Preply. Ogłaszając się w Preply trafiamy bezpośrednio do zainteresowanych nauką zdalną, jak i nauką języka jako taką. Dla wypracowania swej renomy można również tworzyć własny serwis, blog językowy, edukacyjny dzięki któremu zyskamy zaufanie klientów jak i rozgłos. Obserwując popularność portalu i poszczególnych zajęć korepetytorów z łatwością można oszacować, iż warto zostać korepetytorem. By zmultiplikować szanse na sukces w branży edukacji online warto wzbogacić swoją ofertę o usługi wielojęzyczne, czy też języka specjalistycznego np. medycznego czy technicznego. Wspomóc może również specjalizacja w pracy z osobami z dysfunkcjami rozwojowymi, które wymagają odpowiedniego podejścia.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Edukacja

II edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT

Zapraszamy wszystkich autorów – znanych, mniej znanych i debiutantów do nadsyłania utworów na Konkurs Literacki, w którym główną nagrodą jest 5000
Edukacja

PALINDROMY, czyli jak połączyć intelekt z dowcipem

Nie tylko intelektualiści korzystają z uroków palidromów. Coraz częściej stają się one prawdziwą uciechą dla zwolenników łączenia humoru z intelektualnym