Nowości

Wiązania snowboardowe – jaki model?

Czym byłaby jazda na desce bez dobrze ustawionych wiązań snowboardowych? Właściwie połowa widowiskowych tricków freestylowców nie byłaby możliwa. Nie tylko dla zaawansowanych snowboardzistów ważne jest prawidłowe ustawienie wiązań. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Dzisiaj wszystko wyjaśnimy.

W dobrze wiązań snowboardowych powinno wziąć się pod uwagę preferowany styl jazdy i stopień zaawansowania. Warto też pamiętać, że deski Burtona mają inny rozstaw insertów i nie wszystkie systemy wiązań są z nimi kompatybilne.

Najczęściej w wiązaniach snowboardowych wykorzystuje się wsparcie nogi typu łyżka, czyli HighBack. W przeciwieństwie do wiązań nart nie mają mechanizmu samowypinania.

Wyróżniamy wiązania strap-in (najstarsze, ale wciąż popularne), step-in, hybrydowe i platformowe. Tak jak pisaliśmy wyżej system zatrzaskowy (step-in) umożliwia łatwe wpinanie i wypinanie butów – takie rozwiązanie oferują Burton, K2 czy Rossignol. Najczęściej jednak systemy dopasowane są do konkretnej deski i nie sprawdzą się w innych modelach.

Wiązania dla początkujących

Flex wiązania powinien być, jak najbardziej zbliżony do twardości deski. Jeśli jesteś świeży wybieraj flex o wartość 3 lub 4. Przyda Ci się także regulowany pedał gazu, pokryta gąbką łyżka oraz regulacja nachylenia.

Dobrym wyborem będzie 5150 CYPRESS lub 5150 THERMO.

Jeśli chodzi o ustawienia to zwróć uwagę na szerokości i nachylenie – parametry te ustalane są indywidualnie. W przypadku szerokości zerknij na tabelę stosunku wzrostu do szerokości a nachylenie ustaw +15/-15 – to propozycja wyjściowa od której możesz zacząć. Zachęcamy Cię jednak do poszukiwania ustawienia, które będzie najbardziej optymalne dla Ciebie – zrobisz to tylko dzięki metodzie prób i błędów na stoku, podczas jazdy.

Masz już doświadczenie?

Wybierz wiązanie snowboardowe z wyższą wartością flex – 6 lub 7. Bardzo ważne jest, aby wiązanie zapewniało amortyzację, szybkie odpinanie i regulację nachylenia. Ponieważ już jeździsz warto zainwestować w wiązania, które będą nie tylko trwałe, ale pozwolą Ci dalej rozwijać Twoje umiejętności.

Model Ride Rodeo wykonany jest ze stopów Aluminium 6061, a dzięki anatomiczne profilowanym heelcup i highback oraz regulacji parametrów ustawienia wiązań kontrola nad deską zauważalnie wzrasta. Poza tym wiązanie zapewnia dodatkową amortyzację potrzebną podczas lądowań i jazdy na stoku.

Zapamiętaj!

Wybierasz rozmiar, dopasowujesz wiązanie do deski lub stylu jazdy a dopiero potem kolor i wygląd. Najważniejsza jest jakość sprzętu i jego poprawne ustawienie. Nawet najlepszy sprzęt ze złym parametrami nie sprawdzi się na stoku.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane