Nowości

Zimowe przechowywanie roweru – niezbędne wskazówki

Zimowe przechowywanie roweru - niezbędne wskazówki

Kiedy pod koniec października na dobre kończy się sezon rowerowy, zaczynamy się zastanawiać nad odpowiednim miejscem i sposobem przechowania naszego sprzętu. Wystawiony na działanie zimna i wilgoci rower może bowiem rdzewieć, przez co niszczą się wszystkie systemy i moduły w nim zawarte. W jaki sposób należy zatem przechowywać rower? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Znajdź odpowiednie miejsce

Przede wszystkim musimy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca, ponieważ z tym będzie łączył się sposób przechowywania oraz konserwacji roweru. Najbardziej komfortowym miejscem do przechowywania jest garaż lub piwnica, o ile jest tam stosunkowo sucho i ciepło. Z tego względu w najlepszej sytuacji są właściciele domów. W trudniejszym położeniu znajdują się natomiast mieszkańcy bloków, którzy latem przechowują rower na balkonie. Nie można wystawiać sprzętu na działanie mrozu i wilgoci. Trzeba zatem znaleźć przestrzeń w budynku.

Dobrym pomysłem są specjalne haki na rower, które pozwalają na powieszenie go w samym mieszkaniu, a dokładnie wyczyszczony i zakonserwowany może stanowić nowoczesną ozdobę. Jeżeli natomiast nie możemy trzymać roweru w mieszkaniu i nie posiadamy komórki lokatorskiej, warto znaleźć miejsce w przestrzeni wspólnej. Pamiętajmy jednak, że jest to okazja dla złodziei, dlatego należy wyposażyć się w mocny łańcuch. Niezależnie od tego, które miejsce wybierzemy, przydatnym gadżetem jest pokrowiec na rower, który zabezpieczy go przed niechcianym osadzaniem się kurzu i pyłu.

Właściwie przygotuj sprzęt

Przygotowując się do sezonu zimowego warto również pamiętać o odpowiedniej konserwacji – serwisowaniu sprzętu. Możemy ten zabieg przeprowadzić sami albo skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Najważniejszymi czynnościami są: dokładne umycie roweru (oczyszczenie go z resztek błota), wyczyszczenie i osuszenie łańcucha oraz kasety (można dodatkowo nasączyć je benzyną ekstrakcyjną lub naftą), naoliwienie łańcucha, wyregulowanie przerzutek oraz hamulców. Warto również zostawić rower z napompowanymi oponami. Jeżeli stwierdzimy, że jakaś część nadaje się do wymiany, warto to zrobić właśnie w momencie serwisowania. Poza tym na koniec sezonu części rowerowe będą z pewnością dostępne w atrakcyjniejszych cenach.

Przeczytaj także:  Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

W taki sposób przygotowany i przechowany rower nie będzie wymagał zbyt dużo pracy wiosną, dlatego warto podjąć tych kilka czynności. Dzięki temu na rozpoczęcie sezonu rowerowego będzie wyglądał jak nowy. Wystarczy jedynie sprawdzić ciśnienie w oponach i można ruszać w drogę.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane