Ocena płodności kobiety to wypadkowa zależna od wielu czynników, takich jak wiek, prawidłowa waga ciała, poziom stresu, aktywność fizyczna, przebyte i przewlekłe choroby czy stosowanie używek. Problemy z płodnością występują u kobiet równie często jak u mężczyzn. Niemniej płodność kobieca zaczyna maleć w młodszym wieku niż płodność u mężczyzn, dlatego niewykluczone, że nawet młoda, 30-letnia kobieta będzie miała problemy z poczęciem dziecka. Jakie znaczenie dla płodności ma hormon AMH?
W artykule dowiesz się:
Czym jest hormon AMH?
Hormon AMH to hormon anty-müllerowski, który występuje w organizmie kobiety i mężczyzny. U panów produkowany jest on w jądrach od momentu narodzin. Natomiast panie zaczynają go produkować dopiero w okresie dojrzewania. Produkcja uruchamiana jest w jajnikach, dokładnie w pęcherzykach pierwotnych. Największe stężenie hormonu AMH notowane jest w komórkach warstwy ziarnistej pęcherzyków preantralnych i antralnych. Funkcje hormonu AMH
Pełni on bardzo ważną rolę w organizmie kobiet może on hamować wzrost i rozwój pęcherzyków pierwotnych i zapewniać w tym samym czasie prawidłową selekcję tzw. pęcherzyka dominującego, z którego uwalniana jest podczas owulacji w organizmie kobiety komórka jajowa, zdolna do zapłodnienia – naturalnego lub za pomocą metody in vitro.
Poziom hormonu AMH mierzony jest podczas badania krwi pobranej od pacjentki. Pozwala na ocenę stanu jej rezerwy jajnikowej oraz na określenie, czy jest ona zdolna do zapłodnienia. Trzeba wiedzieć, że im kobieta starsza, tym poziom rezerwy jajnikowej oraz stężenie hormonu AMH we krwi maleją.
Interpretacja wyników badania
W celu oceny rezerwy jajnikowej u kobiet bezowocnie starających się o dziecko, zlecane jest wykonanie badania AMH z próbki krwi. Oznaczenie poziomu hormonu anty-müllerowskiego wskazuje, jaką rezerwę jajnikową ma pacjentka i jakie są szanse na to, aby poczęła ona własne dziecko.
Wyniki badania AMH mogą być następujące:
- od 1,0 do 3,0 ng/ml – prawidłowy wynik, który uzyskuje się u kobiety znajdującej się w okresie rozrodczym, zdolnej do zapłodnienia,
- do 1,4 ng/ml – oznacza obniżony poziom rezerwy jajnikowej i uzyskiwany jest zwykle przez kobiety w okresie menopauzy,
- powyżej 3,5 ng/ml – oznacza wysoki poziom rezerwy jajnikowej i może być uzyskany u kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników (PCO).
Dzięki badaniu AMH, wykonanemu w klinice leczenia niepłodności, ginekolog może określić moment, w którym następuje wyczerpanie rezerwy jajnikowej u pacjentki oraz przewidzieć mniej więcej, kiedy wejdzie ona w okres menopauzalny.