Przy kupnie nowego smartfonu lub tableta jednym z kryterium wyboru jest oprogramowanie. Wielu użytkowników staje przed wyborem: Android czy Windows Phone? Systemy te różnią się od siebie możliwościami konfiguracji, płynnością i niezawodnością działania oraz liczbą dostępnych aplikacji.
Najważniejsze różnice między Androidem a Windows Phone
Dla większości użytkowników urządzeń mobilnych najważniejszą kwestią jest płynność działania oraz odporność na awarie tych sprzętów. Nikt nie lubi restartować telefonu kilka razy dziennie lub czekać, aż tablet „ożyje”. W tym wypadku to Windows Phone góruje nad Androidem. Jest on bardziej niezawodny, nawet po kilkunastu miesiącach użytkowania może działać bez zarzutu, czego o systemie Android nie można powiedzieć.
Ta zaleta wynika z kolejnej różnicy – możliwości konfiguracji. W tej kwestii Android jest bezkonkurencyjny. Użytkownik może zmienić niemal wszystko w swoim urządzeniu mobilnym. Takiej wolności nie znajdziemy niestety w Windows Phone. Jednak szeroka możliwość konfiguracji sprawia, że system może zostać obciążony lub nawet zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie.
Trzecią równie ważną rzeczą jest dostępność aplikacji. Osoby, które korzystają z wielu aplikacji i na swoim telefonie mają ich kilkadziesiąt, powinny przemyśleć zakup urządzenia mobilnego z systemem Windows Phone. Niestety, wielu producentów aplikacji mobilnych pomija lub udostępnia „niedoskonałą” aplikację na tym systemie operacyjnym. Android w tej kwestii wiedzie prym i chyba jeszcze długo tak pozostanie, skoro nawet Google nie wspiera urządzeń mobilnych z oprogramowaniem Windows Phone.
Podsumowując, wybór między Androidem a Windows Phone może nie być prosty. Użytkownicy Androida z pewnością docenią dużą elastyczność tego systemu oraz ogromną ilość aplikacji, z kolei dla użytkowników Windows Phone najważniejsza będzie niezawodność tego systemu. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, jednak warto zdać sobie sprawę, że zarówno Android jak i Windows Phone dynamicznie się rozwijają i są wzbogacane o nowe funkcje.