Jak zrobić dobre zdjęcie?

przez EduInfo 4 519 views0

Obecnie większość z nas ma telefony komórkowe, które mają wbudowany aparat fotograficzny. Co więcej, jakością nie ustępuje on niektórym modelom aparatów cyfrowych. Z tego powodu najczęściej przy pomocy telefonu robimy zdjęcia. Niestety nie zawsze one wychodzą tak dobrze jak byśmy chcieli, co w takim razie zmienić by zrobić dobre zdjęcie?

Zasady robienia dobrych zdjęć? 

Jeśli wykonujemy zdjęcia czy to telefonem czy aparatem cyfrowym, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze – kadrowanie. Najważniejszy element na zdjęciu powinien być umiejscowiony na środku. Jeśli fotografujemy twarz, to czubek głowy powinien być mniej więcej na 2/3 wysokości zdjęcia. Poziome przedmioty i obiekty jak np. rzekę, brzeg morza powinniśmy fotografować horyzontalnie. Z kolei wysokie budynki lub postacie lepiej wyjdą na zdjęciu pionowym.

Również ustawienia techniczne pozwolą nam zrobić naprawdę dobre zdjęcie. Wiele telefonów ma wbudowaną funkcję HDR, która pozwoli otrzymać optymalną jakość zdjęcia. Ponadto w zależności od oświetlenia, powinniśmy zmienić balans bieli tak aby na wykonanym zdjęciu kolory były dobrze oddane.

Oprócz ustawień w trakcie wykonywania zdjęć, powinniśmy również skorzystać z odpowiednich aplikacji do obrabiania zdjęć. Aplikacje takie jak Instagram czy Hipstamatic pozwalają zmieniać natężenie kolorów, wyostrzyć krawędzie zdjęcia lub przekształcić je w czarno-biały obraz.

Zrobienie dobrego zdjęcia zależy również od fotografa. Ważne jest, by w trakcie wykonywania zdjęcia trzymać pewnie telefon, najlepiej w obu dłoniach. Jeśli mimo to nie jesteśmy zadowoleni z efektu, powinniśmy pomyśleć o statywie. Dzięki temu fotografowanie krajobrazów lub nocnych panoram będzie o wiele łatwiejsze i przyniesie lepsze efekty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>