Nowości

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek do łazienki?

Kupując kolejne elementy wyposażenia naszego domu, powinniśmy zwracać baczną uwagę na szereg czynników. Podobnie jest w przypadku płytek do łazienki, zarówno płytek ściennych jak i podłogowych.. Nie wolno nam kierować się jedynie wrażeniami estetycznymi. Jakkolwiek wygląd jest istotny, to jednak stanowi tylko jeden z wielu elementów. Co jeszcze warto sprawdzić wybierając płytki łazienkowe?

Rodzaj płytek

Kładąc płytki na podłodze w łazience, powinno nam zależeć, aby wytrzymały jak najdłużej zachowując przy tym nienaganny wygląd. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Musimy po prostu wybrać odpowiednią klasę ścieralności. I tak w przypadku łazienki, po której chodzimy w butach, niezbędna okaże się wartość parametru na poziomie III i IV.

W przypadku „prywatnej” łazienki wystarczająca będzie klasa II. Istotną cechą jest także powierzchnia płytek. Na ścianach mogą być one gładkie i lśniące. W przypadku podłogi warto zdecydować się na model  posiadający fakturę. Dzięki temu płytki podłogowe są mniej śliskie. W chwili obecnej producenci oznaczają płytki specjalnymi piktogramami. To sprawia, że możemy stwierdzić czy nadają się na podłogę.

płytki łazienkowe

Właściwa kalibracja

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest kalibracja płytek. Co oznacza to pojęcie? Chodzi oczywiście o dopuszczalne odstępstwo od nominalnego wymiaru płytki. Jak wiemy produkcja płytek opiera się na ich formowaniu oraz wypalaniu. Dlatego też kolejne egzemplarze nigdy nie będą idealne pod względem rozmiaru. Niemniej jednak producenci są w stanie określić, w przybliżeniu, wielkość tych różnic. Na opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie kalibracji. Jest to szczególnie ważna informacja, kiedy kupujemy dwa różne rodzaje płytek łazienkowych. Musimy dopilnować, aby oba posiadały identyczną kalibrację.

Różnica w odcieniu

Oprócz rozmiaru szalenie ważnym jest także kolor płytek. W sytuacji, kiedy są one wybarwione na jednolity kolor, nawet drobne różnice w odcieniach stają się bardzo widoczne. Faktem jest, że producenci wykonują kolejne partie według tej samej receptury. Niemniej jednak może wystąpić między nimi różnica w odcieniu. Warto zatem zadbać o to, aby kupić płytki z jednej partii. Jeżeli będziemy kupować na raty, to istnieje większe ryzyko, że kolejna dostawa będzie pochodziła z innej partii. A to odbije się na różnicy odcieni. Jak sprawdzić partię, z której kupiliśmy płytki? Taką informację znajdziemy oczywiście na opakowaniu w rubryce TON.

płytki do łazienki

Wybór producenta

Jeżeli kupimy część płytek u jednego producenta, to warto nabyć w tym samym miejscu pozostałe. Dlaczego? Jakkolwiek technologia wypalania płytek jest taka sama, to istnieją pewne, drobne różnice w przypadku poszczególnych producentów. Charakterystyczną jest, np. różna grubość płytek. Sami producenci dbają o zachowanie tego dysonansu. To w pewnym sensie zabezpiecza ich przed sytuacją, w której Klient część asortymentu zakupi u konkurencji.

Płytki rektyfikowane warte uwagi!

Dlaczego warto postawić na płytki rektyfikowane? Odpowiedź jest prosta! Płytki te mają szlifowane krawędzie i jednolite wymiary. A to z kolei pozwala układać je bezspoinowo. Dzięki temu możemy uzyskać lepszy, bardziej estetyczny wygląd. Jest jednak także druga strona medalu. Płytki rektyfikowane są dużo droższe od tradycyjnych.

Wymieniliśmy tylko kilka podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu płytek. Jeżeli chcemy, aby nasza łazienka zachwycała oryginalnym, ale i estetycznym designem, to musimy bardzo starannie dobierać płytki łazienkowe, które wypełnią jej wnętrze.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane