Nowości

Pielęgnacja kwiatów – jakie doniczki wybrać?

doniczki rodzaje

Kwiaty to pasja wielu osób. Niektórzy poświęcają każdą wolną chwilę na pielęgnacji swoich ulubionych roślin. Jednak oprócz podlewania i nawożenia trzeba również pamiętać o odpowiednich doniczkach.

Jakie doniczki wybrać? 

Obecnie wybór dostępnych na rynku doniczek jest wręcz ogromny. Różnią się one zarówno wielkością, jak i kształtem, a także materiałem z którego są wykonane. Wciąż niezwykle popularne są doniczki plastikowe, jednakże coraz więcej osób sięga również po donice ceramiczne.

Dokonując wyboru osłonki na doniczkę musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jakie rośliny chcemy posadzić. Jeżeli mają to być kwiaty, które pięknie kwitną całą ferią barw, wówczas najlepszym wyborem będą proste i zarazem eleganckie doniczki. Jeśli zaś będą to rośliny, które nie kwitną, na przykład paprocie, dobrym wyborem będą doniczki kolorowe, których powierzchnia dodatkowo pokryta jest nietypową fakturą. Co ciekawe, na rynku dostępne są również doniczki na zioła, a także przeznaczone specjalnie do pewnych gatunków roślin, na przykład do storczyków.

Wracając jeszcze na chwilę do kwestii materiału z jakiego wykonane są doniczki, trzeba zauważyć jedną rzecz. Mianowicie, doniczki ceramiczne są znacznie cięższe od plastikowych, stąd też lepiej nadają się do kwiatów rosnących na balkonie czy tarasie. Dzięki większemu ciężarowi są one zdecydowanie bardziej odporne na podmuchy wiatru.

Wybór odpowiedniej doniczki może wydawać się niełatwym zadaniem. Jednakże warto poświęcić chwilę aby dokonać dobrego zakupu i cieszyć się pięknie rosnącą rośliną w doskonale dobranej doniczce.

Najczęściej popełniane błędy:

 1. Zwracanie uwagi wyłącznie na wygląd osłonki na doniczki.
 2. Pomijanie aspektu przechowywania doniczek balkonowych w domu – nie każda donica zewnętrza nadaje się do trzymania w cieple, zwłaszcza doniczki mrozoodporne, które natomiast idealnie sprawdzają się jako donice ogrodowe.
 3. Zły wybór podłoża – warto sprawdzić, jaki rodzaj gleby lubią nasze rośliny przed posadzeniem.
 4. Brak spójności w wybieranych doniczkach – najczęściej kupowanie pod wpływem impulsu.
Przeczytaj także:  Zabudowa balkonu w domu – postaw na drewno

Jakie rodzaje donic są najpopularniejsze?

– ceramiczne: dobrze sprawdzą się przy dużych i ciężkich kwiatach

– plastikowe: tanie, lekkie i sprawdzające się w domowym wnętrzu

– drewniane: wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych

– metalowe: przeznaczone do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.

doniczki metalowe osłonki doniczki drewniane osłonki doniczki plastikowe osłonki doniczki ceramiczne osłonki

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

 1. Avatar

  Iga

  27 listopada 2015

  Zawsze miałam plastikowe doniczki, ale ostatnio byłam u znajomych i oni mieli betonowe. Szczerze nigdy wcześniej takich nie widziałam, ale przyciągają wzrok i cieszą oko. Podobno znajoma zamawiała je w internecie na stronce ilikebeton.com/.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane