Leasing samochodu osobowego a wyjazdy zagraniczne

przez EduInfo 418 views0

Leasing auta a wyjazd za granicę

Osoby, które planują zawarcie umowy leasingowej dotyczącej samochodów osobowych zazwyczaj obawiają się ograniczeń związanych z wyjazdami zagranicznymi. Jest to zupełnie zrozumiałe jeśli weźmie się pod uwagę otwartość granic i swobodę podróżowania na terenie całej Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście leasing samochodów osobowych może być pod tym względem problematyczny?

Najczęściej leasingodawcy wymagają, by każdy klient, który planuje taką podróż, wystąpił o ich zgodę. Powinna ona zostać wydana w formie pisemnej. Jednak, o ile klient opłaca wszystkie zobowiązania terminowo, leasingodawca nie kontroluje przez cały czas funkcjonowania auta. Jeśli poza granicami Polski wydarzy się jakikolwiek wypadek drogowy, w wyniku którego pojazd ucierpi, wówczas jego użytkownik jest zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy z własnej kieszeni. Z tego względu, zanim się zaplanuje podróż, koniecznie należy upewnić się, czy warunki wykupionego ubezpieczenia gwarantują pomoc również w państwie, które ostatecznie będzie celem wyjazdu. Dzięki temu, ewentualne koszty związane z likwidacją uszkodzeń samochodu, zostaną zapłacone przez ubezpieczyciela. Praktycznie więc zagraniczne wyjazdy samochodami leasingowymi nie powinny nastręczać większych trudności, chociaż oczywiście zawsze lepiej jest tę kwestię uzgodnić z firmą leasingową.

Użytkownik auta musi jednak koniecznie zadbać o posiadanie stosownych dokumentów, które mogą być wymagane przez służby innych krajów. O ile w przypadku podróżowania po państwach należących do tak zwanej Strefy Schengen wystarczy dysponować polisą oraz dowodem rejestracyjnym, o tyle innych zakątkach kontynentu mogą pojawić się problemy. Przykładowo, wybierając się autem leasingowanym do Ukrainy, koniecznie trzeba przedstawić umowę użyczenia, jaka dodatkowo musi zostać dokładnie przetłumaczona na język ukraiński.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>