Zdrowie Zdrowie i uroda

Mammografia – kiedy trzeba iść na badania?

Mammografia jest rodzajem badania podstawowego, przeznaczonego dla kobiet, wykonywanego od pewnego okresu życia pacjentki, co określony czas wedle wskazań lekarskich. W jakich sytuacjach należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty i zrobić badanie diagnostyczne? Na czym tak naprawdę polega badanie i czy jest bolesne?

Jest to badanie diagnostyczne wykrywające wszelkie zmiany rakowe w piersiach kobiet. Na ogół mammografia wykonywana jest u kobiet po 50-tym roku życia. Wcześniej stosowane jest natomiast badanie USG piersi.

Wyczuwalne pod palcami guzki na piersiach

Wyczuwalne guzki pod palcami kobiet to jedna z najczęstszych, alarmowych sytuacji, kiedy dana kobieta powinna wybrać się jak najszybciej do ginekologa, w celu natychmiastowego sprawdzenia wyczuwalnych zmian, które nie muszą, ale mogą być zagrożeniem dla życia danej kobiety. Zlecone badanie w takiej sytuacji może być wykonane w trybie przyspieszonym w pracowni mammograficznej na zlecenie lekarskie.

Samobadanie piersi

Każda kobieta może wykonać swoje pierwsze badanie piersi za pomocą własnych rąk, według pewnego schematu. Wyczuwalność wszelkich zmian na piersiach jest większa w okresie miedzy 6-9 dniem cyklu. Warto takie badanie powtarzać co miesiąc, w takim samym odstępie czasu, tego samego dnia cyklu. Przy badaniu warto unieść do góry ręce, wtenczas możemy zaobserwować zmiany w kształcie piersi oraz wyczuć lepiej pewne zmiany pod skórą. Warto podczas badania ścisnąć brodawki i sprawdzić, czy nie wydostaje się z nich płyn. Co więcej warto obserwować, czy brodawki nie są wciągnięte do środka.

Badanie mammograficzne

Mammografia jest nieco dyskomfortowym badaniem, którego boją się kobiety, ale niepotrzebnie. Badanie trwa na tyle krótko, i jest na tyle mało inwazyjne, dlatego też warto je robić i powtarzać wedle zaleceń specjalistycznych. Tym bardziej, że dzięki niemu możemy wcześnie wykryć zmiany nowotworowe i rozpocząć leczenie.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –