Kosmetyki Zdrowie i uroda

Domowe kosmetyki – czym zastąpić krem i jak zrobić balsam?

olej kokosowy

Coraz więcej kobiet zaczyna się zastanawiać jakie sekretne składniki kryją się w ich kosmetykach. Mają one na tyle skomplikowane nazwy, że nie jesteśmy w stanie odszyfrować ich bez pomocy Internetu.

Nie każdy ma jednak czas, aby w sklepie sprawdzać każdy składnik balsamu czy kremu do twarzy. Zamiast uczyć się wszelkich szkodliwych składników na pamięć, znacznie lepszym pomysłem jest po prostu tworzyć własne kosmetyki. Te domowe nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników, pochodnych ropy naftowej oraz wszelkich rakotwórczych substancji. Co najlepsze, wcale nie musimy wydawać na nie majątku. Wystarczy zajrzeć do kuchennej szafki.

Olej zamiast kremów do twarzy

Zazwyczaj każda kobieta przed wyjściem z domu nakłada nawilżający krem do twarzy. Jest to rodzaj kosmetyku jednak niekiedy bardzo drogi, szczególnie jeżeli zależy nam na dobrych składnikach odżywczych. Jednak nawet najlepszy krem można zastąpić tanim olejem, który będzie charakteryzował się równie skutecznym działaniem na skórę. Na jaki oleju warto się zdecydować?

Dla skóry trądzikowej i mieszanej: olej lniany, olej jojoba, olej konopny, olej z pestek malin, olej z ogórecznika, olej z orzecha włoskiego, olej z nasion bawełny.

Dla skóry suchej i dojrzałej: olej z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej arganowy, olej macadamia, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z kiełków pszenicy.

Dla cery naczyniowej: olej z kocanki, olej z orzecha laskowego

Dla cery normalnej: olej z awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z pestek granatu, olej z awokado. Tutaj można praktycznie wszystkie oleje wykorzystywać.

Oczywiście wszystkie oleje powinny być nierafinowane i tłoczone na zimno, ponieważ mają one wtedy najlepsze właściwości.

naturalne oleje

Co zamiast balsamu do ciała?

Balsam do ciała również można zastąpić tymi olejami, które mamy w domu. Wystarczy do tego oliwa z oliwek lub olej lniany, olej kokosowy i kapsułki witaminy A+E. Jeśli chcemy mieć gęstszy balsam, to robimy w proporcjach: 2 części oleju kokosowego i 1 część oliwy/oleju lnianego. Jeśli lubimy bardziej lejące balsamy, to oleju kokosowego i oliwy/oleju lnianego dajemy w równych proporcjach.

Jak przygotować taki balsam? Topimy olej kokosowy w kąpieli wodnej. Kiedy delikatnie przestygnie, ale będzie jeszcze rzadki, wlewamy olej lniany lub oliwę. Mieszamy, przelewamy do wysokiego naczynia i wkładamy do lodówki. Kiedy oleje stężeją, dodajemy do nich witaminy A+E – wystarczą 3-4 kapsułki. Następnie całość miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji, przekładamy do słoiczka i gotowe. Balsam doskonale nawilża i ładnie się rozprowadza. Jeśli chcemy, żeby pachniał dodajemy kilka kropli wybranego olejku eterycznego.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –