Zapewne nieraz zdarzyło nam się, że z dnia na dzień przytyliśmy o dwa kilogramy, czuliśmy się opuchnięci i zmęczeni, a wokół kostek pojawiły się obrzęki. Są to objawy zatrzymania się wody w organizmie. Co uniemożliwia wydostanie się wody z tkanek i jak temu zaradzić?
Nie od dziś wiadomo, że problem ten dotyczy w większości przypadków kobiet. Tryb życia jaki prowadzimy we współczesnym świecie bardzo sprzyja tej dolegliwości. Można w takim przypadku stosować leki na odwodnienie, lecz warto najpierw spróbować tradycyjnych sposobów. Najlepszym sposobem jest wyeliminowanie z diety czynników, które powodują opuchliznę.
W artykule dowiesz się:
Co powoduje zatrzymanie wody w organizmie?
Estrogeny – zatrzymanie wody następuje najczęściej przed miesiączką. Jest to proces naturalny, który spowodowany jest wzrostem poziomu estrogenów w organizmie. Kiedy mijają objawy napięcia przedmiesiączkowego obrzęki również ustępują.
Sól – nadmierne spożycie soli sprzyja gromadzeniu się wody w organizmie. Sód zawarty w soli wyciąga wodę z komórek i wysyła ją w przestrzenie międzykomórkowe. Tworzy się wtedy opuchlizna.
Picie zbyt mało płynów – jeśli wypijamy zbyt mało wody organizm nie pozbywa się zgromadzonych płynów. Broni się on w ten sposób przed odwodnieniem. Sód pozostaje w organizmie co powoduje, że wydalenie wody jest jeszcze trudniejsze.
Mała ilość lub brak ruchu – zbyt mała ilość aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia, sprawiają, że krew krąży wolniej. Powolne krążenie krwi powoduje, że woda zatrzymuje się w tkankach i powoduje obrzęki nóg.
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Jak pozbyć się z organizmu zalegających płynów? Zacznij od zmiany diety. Nie chodzi tu tylko o mniejszą ilość czystej soli, ale też o wyeliminowanie z diety produktów, które zawierają duże jej ilości. Są to przede wszystkim produkty przetworzone, jak chipsy, gotowe dania, zupki w proszku, gotowe sosy, marynaty, konserwy i fast foody.
Ogranicz też tłuste mięsa i ser żółty. Doprawiaj ziołami. Pamiętaj również o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Przyjmuj 2 litry wody w ciągu doby. Najlepiej, aby była ona mineralna z małą zawartością sodu. Pij małymi łykami i powoli.
Nie zapominaj również o ruchu. Najlepszym sposobem na poprawę krążenia jest aktywność fizyczna. W ciągu dnia przeznaczaj przynajmniej pół godziny na ruch. Nie musisz wykonywać żadnych specjalistycznych ćwiczeń. Wystarczy spacer czy jazda rowerem. Staraj się wybierać rower zamiast samochodu i schody zamiast windy, a w pracy rozprostuj co jakiś czas nogi.