Umowy i polisy

Negocjowanie umowy leasingowej samochodów osobowych

Umowa leasingowa - negocjacja

Wielu klientów, którzy decydują się na leasing samochodów osobowych bezrefleksyjnie przyjmuje oferty poszczególnych firm. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ w warunkach konkurencji rynkowej, zdecydowana ich większość jest w stanie pójść na pewne ustępstwa, by pozyskać leasingobiorców. Czy w takim razie negocjowanie warunków umowy jest możliwe? Jak tego dokonać?

Co warto wiedzieć o ofertach leasingowych na samochód?

Przede wszystkim, trzeba być świadomym tego, że przedstawiona oferta jest nie tylko efektem polityki prowadzonej przez firmę, ale również dobrej woli handlowca, który jest jej reprezentantem. Negocjacje powinny być prowadzone w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Pierwszym krokiem powinno być pytanie o całkowitą wysokość tak zwanych „kosztów początkowych”. Najczęściej klient jest zobowiązany opłacić czynsz inicjalny oraz ubezpieczenie auta, jednak wiele firm nakłada dodatkowe zobowiązania. Koniecznie należy przeanalizować również warunki ubezpieczenia, nie tylko jego cenę, ale również możliwość skorzystania z propozycji zewnętrznego ubezpieczyciela. Co więcej, jeśli planuje się leasingowanie używanego auta osobowego, wówczas pod uwagę trzeba wziąć koszty wyceny. W wielu przypadkach jest nimi obciążany klient, nawet jeśli ostatecznie nie dojdzie do sfinalizowania umowy.

Pierwsza rata zapłaty…

Płaszczyzną do negocjowania jest termin zapłaty pierwszej raty. Wiele osób nie dysponuje od razu odpowiednimi środkami i potrzebują czasu, by móc je zgromadzić. Niektóre firmy leasingowe pod tym względem przystosowują się do możliwości i potrzeb klientów. Dodatkowo, istotna jest kwestia tak zwanego dyskonta, kwoty o którą leasingodawca musi pomniejszyć kolejne raty wynikające z umowy, jeśli uległa ona wygaśnięciu lub zakończeniu. Umowa powinna zawierać dokładny opis sposobu obliczania dyskonta, jeśli nie ma takiego zapisu, koniecznie należy ten fakt omówić z przedstawicielem firmy.

Przeczytaj także:  Jak zainwestować kapitał w mieszkanie?

Umowa na leasing auta – jak się przygotować?

Oczywiście, negocjowanie warunków umowy leasingowej wymaga świadomości własnych potrzeb i przynajmniej szczątkowej wiedzy na temat poszczególnych ofert. Nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, niemniej jednak, z pewnością warto jest przynajmniej podjąć próbę rozmów. Ponadto, bezwzględnie należy zażądać przesłania przygotowanej umowy, przynajmniej na kilka dni przed jej podpisaniem, by w spokoju jeszcze raz dokładnie ją przeczytać.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,