Podstawy jazdy na nartach, czyli samodzielna nauka i techniki jazdy

przez EduInfo 11 829 views0

Dla osób, które szybko się uczą i bardzo chcą wypróbować swoje umiejętności na stoku, strzałem w dziesiątkę może okazać się początkowa jazda bez pomocy instruktora. Nie jest to łatwe zadanie, a narty nie zawsze chcą nas słuchać, ale wiedza teoretyczna to połowa sukcesu, aby zostać profesjonalnym narciarzem. Oto krótki poradnik, który zawiera opis podstawowych technik jazdy i cenne wskazówki.

Od czego zacząć samodzielną naukę na nartach?

Gdy sprzęt narciarski dostosowany został już do naszych potrzeb, warto na samym początku nieco się z nim oswoić.  Buty są dość niekomfortowe do chodzenia bez nart, jednakże jest to dobra metoda, by się trochę do nich przyzwyczaić i nauczyć swobodniej w nich poruszać. Po założeniu nart i usłyszeniu charakterystycznego zatrzasku, kolana powinny pozostać luźno, ponieważ zbyt spięta i sztywna postawa uniemożliwia nam swobodę ruchów.

Kolejnym etapem jest nauka chodzenia po płaskim, do której potrzebujemy miejsca o bardzo niewielkim nachyleni oraz o równej i nie zbyt ubitej nawierzchni.

Przećwiczyć należy dwa rodzaje chodu: klasyczny, czyli układanie nart równolegle oraz łyżwowy, czyli stawianie stóp na boki pod kątem 45 stopni.

Podstawowe techniki jazdy na nartach       

Istnieją dwa rodzaje technik – jazda pługiem oraz jazda szusem. Każda z tych metod opiera się na precyzyjnej umiejętności dobierania skrętów. Jednakże, w pierwszej kolejności warto przećwiczyć technikę upadków. Choć brzmi to mało profesjonalnie jest to bardzo przydatna umiejętność na początku nauki. W momencie, gdy nabierzemy zbyt szybkiej prędkości, technika ta pozwoli nam na bezbolesny upadek w celu zatrzymania się. Należy zrobić głęboki przysiad do samej ziemi i skręcić tułowiem w dowolny bok. Dzięki temu narty nie wyrządzą nam krzywdy i bezpiecznie zatrzymamy się na śniegu. Przećwiczyć oczywiście należy najpierw na płaskim terenie.

W końcu możemy ruszyć na stok, oczywiście na ten najłatwiejszy i najmniej stromy. Tutaj trenować możemy dwie techniki:

Jazda pługiem

Jest to najpopularniejsza i odpowiednia dla początkujących metoda jazdy na nartach. Będąc na szczycie górki, nogi należy ustawić w kształcie odwrotnej litery „V”. Oznacza to, że palce u stóp mają być skierowane ku sobie, a pięty daleko od siebie. Aby rozpocząć jazdę wystarczy jedynie pochylić się do przodu, a chcąc skręcić należy delikatnie przesunąć ciężar swojego ciała na bok.

Jazda szusem

Czyli nieco bardziej skomplikowany sposób zjazdu podczas zimowych szaleństw na stoku. Dopóki nie musimy skręcić to jazda „na strzałkę” jest dość łatwa, a narty powinny być ułożone równolegle do siebie. Natomiast chcąc skręcić, musimy przenieść ciężar ciała na wybraną nogę i przesunąć jednocześnie dwie narty w jedną stronę.

Porady i wskazówki dla początkujących narciarzy

Prawidłowa klasyczna jazda na nartach opiera się na synchronicznych skrętach, czyli wykonywaniu slalomu i precyzyjnego przenoszenia ciężaru z nogi na nogę, w celu zachowania płynności jazdy. Obie narty powinny być jednakowo dociążone i stabilnie opierać się o powierzchnię śniegu. Kijki powinny być pomocne przy zachowaniu równowagi, dlatego trzeba je trzymać z tyłu, na tyle daleko od nóg, aby nie przeszkadzały. Ponadto, nogi muszą być rozluźnione i lekko zgięte w kolanach, tak aby bezproblemowo można było pokonać nierówności terenu, nie narażając na urazy stawu biodrowego i skokowego.

Jak hamować na nartach?

Bardzo istotna jest również kwestia hamowania i spowalniania prędkości. Najprostszą metodą hamowania na nartach jest jazda pługiem, czyli ułożenie nart w kształcie litery V, przy wcześniejszym rozłożeniu nóg możliwe najszerzej na boki. Należy tutaj kontrolować pracę mięśni, a stopy wbić mocno z powierzchnię śniegu. Przy dużych prędkościach ta metoda jedynie pozwoli nam zwolnić lub wyrównać tempo. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczona jest technika hamowania bokiem, która doskonale sprawdza się w nagłym wypadkach. Polega ona na tym, by dynamicznie ułożyć narty prostopadle do kierunku jazdy, razem z tułowiem i biodrami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>