Nowości

Podstawy jazdy na nartach, czyli samodzielna nauka i techniki jazdy

Narciarz na stoku

Dla osób, które szybko się uczą i bardzo chcą wypróbować swoje umiejętności na stoku, strzałem w dziesiątkę może okazać się początkowa jazda bez pomocy instruktora. Nie jest to łatwe zadanie, a narty nie zawsze chcą nas słuchać, ale wiedza teoretyczna to połowa sukcesu, aby zostać profesjonalnym narciarzem. Oto krótki poradnik, który zawiera opis podstawowych technik jazdy, cenne wskazówki jak zjeżdżać i co ważniejsze, jak hamować na nartach.

Od czego zacząć samodzielną naukę na nartach?

Zanim przejdziemy do instrukcji jazdy na nartach i omówienia poszczególnych technik, warto wspomnieć, że podstawą powinien być odpowiednio dobrany sprzęt narciarski. Dobór poprawnej długości nart dopasowanej do naszych umiejętności, wzrostu i wagi jest kluczowy. Szczególnie dla początkujących narciarzy bezwzględnie obowiązkowy jest kask i nieprzemakalne ubranie. Dobrze mieć wyregulowane gogle i kijki narciarskie. Gdy już całe wyposażenie jest gotowe, warto się z nim oswoić.

Zanim wykonasz swój pierwszy zjazd:

  1. Polub się z butami narciarskimi. Buty są dość niekomfortowe do chodzenia bez nart, jednak jest to dobra metoda, by się trochę do nich przyzwyczaić i nauczyć swobodniej w nich poruszać. Częstą praktyką jest dopinanie butów dopiero na stoku narciarskim, tuż przed zjazdem. Chodzenie w zapiętych butach jest dosyć niewygodne, dlatego na samym początku nie zapinaj ich do końca. 
  2. Załóż narty. Po usłyszeniu charakterystycznego zatrzasku kolana powinny pozostać luźno, ponieważ zbyt spięta i sztywna postawa uniemożliwia nam swobodę ruchów. Spróbuj kilka razy wypiąć narty, przejść się w butach po śniegu i wpiąć je ponownie. Nauczysz się dzięki temu, że przed wpięciem, ważne jest pozbycie się przyklejonego śniegu do podeszew butów, a kijkami możesz sobie pomóc wypinać narty. 
  3. Zanim wykonasz swój pierwszy zjazd, koniecznie zrób rozgrzewkę, żeby rozgrzać mięśnie przed wysiłkiem, który je czeka.
  4. Naucz się chodzić po płaskim w nartach. Potrzebujesz do tego miejsca o niewielkim nachyleniu i o równej, niezbyt ubitej nawierzchni. Do wchodzenia pod górę, ustaw się prostopadle do stoku i stawiaj narty równolegle do siebie. Drugą opcją jest wchodzenie, ustawiając się przodem do stoku i wykorzystanie tzw. chodu łyżwiarskiego ustawiając stopy na boki pod kątem 45 stopni w kształt litery V.

Podstawowe techniki jazdy na nartach   

Istnieją dwa rodzaje technik – jazda pługiem oraz jazda szusem. Każda z tych metod opiera się na precyzyjnej umiejętności dobierania skrętów. Jednak, w pierwszej kolejności warto przećwiczyć technikę upadków. Choć brzmi to mało profesjonalnie, jest to bardzo przydatna umiejętność na początku nauki. W momencie, gdy nabierzemy zbyt szybkiej prędkości, technika ta pozwoli nam na bezbolesny upadek w celu zatrzymania się. Należy zrobić głęboki przysiad do samej ziemi i skręcić tułowiem w dowolny bok. Dzięki temu narty nie wyrządzą nam krzywdy i bezpiecznie zatrzymamy się na śniegu. Przećwiczyć oczywiście należy najpierw na płaskim terenie.

W końcu możemy ruszyć na stok, oczywiście na ten najłatwiejszy i najmniej stromy. Tutaj trenować możemy dwie techniki:

Jazda pługiem

Jest to najpopularniejsza i odpowiednia dla początkujących metoda jazdy na nartach. Będąc na szczycie górki, nogi należy ustawić w kształcie odwrotnej litery V. Oznacza to, że palce u stóp mają być skierowane ku sobie, a pięty daleko od siebie. Aby rozpocząć jazdę, wystarczy jedynie pochylić się do przodu, a chcąc skręcić, należy delikatnie przesunąć ciężar swojego ciała na bok.

Jazda szusem

Czyli nieco bardziej skomplikowany sposób zjazdu podczas zimowych szaleństw na stoku. Dopóki nie musimy skręcić, to jazda „na strzałkę” jest dość łatwa, a narty powinny być ułożone równolegle do siebie. Natomiast chcąc skręcić, musimy przenieść ciężar ciała na wybraną nogę i przesunąć jednocześnie dwie narty w jedną stronę.

Porady i wskazówki dla początkujących narciarzy

Prawidłowa klasyczna jazda na nartach opiera się na synchronicznych skrętach, czyli wykonywaniu slalomu i precyzyjnego przenoszenia ciężaru z nogi na nogę, w celu zachowania płynności jazdy. Obie narty powinny być jednakowo dociążone i stabilnie opierać się o powierzchnię śniegu. Kijki powinny być pomocne przy zachowaniu równowagi, dlatego trzeba je trzymać z tyłu, na tyle daleko od nóg, aby nie przeszkadzały. Ponadto nogi muszą być rozluźnione i lekko zgięte w kolanach, tak aby bezproblemowo można było pokonać nierówności terenu, nie narażając na urazy stawu biodrowego i skokowego.

Jak hamować na nartach?

Bardzo istotna jest również kwestia hamowania i spowalniania prędkości. Najprostszą metodą hamowania na nartach jest jazda pługiem, czyli ułożenie nart w kształcie litery V, przy wcześniejszym rozłożeniu nóg możliwe najszerzej na boki. Należy tutaj kontrolować pracę mięśni, a stopy wbić mocno z powierzchnię śniegu. Przy dużych prędkościach ta metoda jedynie pozwoli nam zwolnić lub wyrównać tempo. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczona jest technika hamowania bokiem, która doskonale sprawdza się w nagłym wypadkach. Polega ona na tym, by dynamicznie ułożyć narty prostopadle do kierunku jazdy, razem z tułowiem i biodrami.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane