Nowości

Las w słoiku – DIY – jak go przygotować?

Domowy las w słoiku

Jeśli marzymy o własnym ogrodzie, to dlaczego by nie stworzyć mini-świata pełnego bujnych i pięknych roślin, aranżując las w słoiku? Posiadanie zielonych roślin jest pewnym sposobem na poprawienie nastroju i jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Las w słoiku jest łatwy do zrobienia, wymaga niewielkiego nakładu pracy i może wytrwać przy minimalnej ilości wody przez wiele dni.

Co będzie nam potrzebne?

  • Przeźroczysty szklany pojemnik – słoik, wazon, misa itd.
  • Skały, kamyczki lub kawałki szkła przetworzonego.
  • Węgiel aktywowany (czasami nazywany węglem leczniczym).
  • Gleba dostosowana do uprawy roślin.
  • Mech (opcjonalnie).
  • Figurki, kije lub przedmioty dekoracyjne (opcjonalnie).
  • Różne małe rośliny.
  • Łyżeczka lub łopatka.
  • Nożyczki.
  • Rękawiczki.

Jakie rośliny wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc szukajmy drobnych roślin, które można zmieścić w słoiku. Aby nasz las mógł funkcjonować upewnijmy się, że wykorzystujemy rośliny o takich samych potrzebach. Unikajmy więc łączenia np. roślin paprociowych i tropikalnych razem, ponieważ wymagają różnych ilości wody i innej jakości gleby.

Zaczynamy!

Usuńmy wszelkie znaczniki cen lub naklejki z naczynia, dokładnie wyczyśćmy wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie, aby nie było żadnych niepożądanych pozostałości, które mogłyby wpływać na zdrowie roślin. Opracujmy plan zagospodarowania pojemnika roślinami i dekoracjami.

Gdy naczynie jest gotowe, wypełnijmy dno skałami lub kamyczkami. Ma to na celu utworzenie fałszywej warstwy odwadniającej, aby woda mogła osiąść i nie zalać roślin. Następnie dodajemy węgiel leczniczy. Poprawi on jakość małego świata w słoiku, w tym redukując bakterie, grzyby i zapachy.

Czas na dodanie gleby. Pamiętajmy o tym, że kaktusy i sukulenty wymagają specjalnej gleby w porównaniu do większości innych roślin, więc upewnijmy się, że korzystamy z odpowiedniej ziemi.

Najważniejszy krok – układanie roślin

Wyciągnijmy roślinę z jej dotychczasowej doniczki i oczyśćmy korzenie. Bądźmy bardzo delikatni, aby jej nie uszkodzić. Używając łyżki, palców, końcówki pędzla, a nawet ołówka, wykopmy małe otwory, aby zakorzenić rośliny. Dodajmy więcej gleby wokół wylotu i sprasujmy glebę u podstawy rośliny. Kontynuujmy umieszczanie małych roślin w pojemniku i starajmy się trzymać je z dala od krawędzi – rosnące liście mogą zakryć nam cały widok. Na koniec dodajmy wybrane akcesoria, dekoracje i gotowe!

Przeczytaj także:  Naklejki w rozmiarze XXL, czyli odmieniamy wnętrza
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane