Strój piłkarza – z czego się składa?

przez EduInfo 21 515 views0

Stroje piłkarskie składają się zawsze z tych samych elementów. Jest to koszulka, spodenki, getry i buty, do tego dochodzą jeszcze ochraniacze.

Koszulki

Podstawę stroju piłkarskiego stanowi koszulka. To na niej wydrukowany jest numer, nazwisko zawodnika i herb drużyny. Produkuje się je ze sztucznych ale przewiewnych materiałów, które w przypadku wilgoci nie oblepiają ciała zawodnika, przez co nie ograniczają ruchów.

Spodenki

Ważne są również spodenki. One także najlepiej gdy są z przewiewnego materiału. Często można je zakupić z wbudowaną bielizna, co zwiększa komfort piłkarzy w trakcie gry. Co ważne, stroje piłkarzy nie mogą być jednoczęściowe, musza składać się z oddzielnej koszulki i spodenek.

Buty piłkarskie

Na nogach piłkarzy znajdziemy buty adekwatne do nawierzchni na której gra zawodnik. Zawodnicy mają do wyboru korki lane z plastikowymi lub gumowymi korkami zlanymi bezpośrednio z butami. Są to chyba najpopularniejsze buty do gry na murawie. Gdy piłkarze mają grać na grząskiej murawie to ubierają wkręty, czyli korki z ostrymi metalowymi korkami na podeszwie. Do sztucznej murawy przeznaczone są natomiast turfy z drobnymi korkami, natomiast do gry w futsalu przeznaczone są halówki.

Getry

Getry to także nieodzowny element piłkarza, ochraniają nogę, pod nie można także wsunąć ochraniacze na piszczele. Dzięki temu, że uciskają nogi w trakcie wysiłku, poprawiają również krążenie.

Inne elementy

Drużyny posiadają także odpowiednie stroje na rozgrzewkę. Są to długie stroje dresowe i bluzy zazwyczaj kolorystycznie dopasowane do podstawowego stroju piłkarza – koszulki i spodenek. Warto także nadmienić, że w przypadku gorszej pogody, piłkarze ubierają czapki i rękawiczki a także kominy, żeby zabezpieczyć się przed zimnem. Mogą oni także pod swoje koszulki ubrać koszulki z długim rękawem. Wszystko to ma za zadanie zabezpieczyć zawodnika przed ucieczką ciepła.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>