Sport Sprzęt sportowy

Strój piłkarza – z czego się składa?

Stroje piłkarskie składają się zawsze z tych samych elementów. Jest to koszulka, spodenki, getry i buty, do tego dochodzą jeszcze ochraniacze.

Koszulki

Podstawę stroju piłkarskiego stanowi koszulka. To na niej wydrukowany jest numer, nazwisko zawodnika i herb drużyny. Produkuje się je ze sztucznych ale przewiewnych materiałów, które w przypadku wilgoci nie oblepiają ciała zawodnika, przez co nie ograniczają ruchów.

Spodenki

Ważne są również spodenki. One także najlepiej gdy są z przewiewnego materiału. Często można je zakupić z wbudowaną bielizna, co zwiększa komfort piłkarzy w trakcie gry. Co ważne, stroje piłkarzy nie mogą być jednoczęściowe, musza składać się z oddzielnej koszulki i spodenek.

Buty piłkarskie

Na nogach piłkarzy znajdziemy buty adekwatne do nawierzchni na której gra zawodnik. Zawodnicy mają do wyboru korki lane z plastikowymi lub gumowymi korkami zlanymi bezpośrednio z butami. Są to chyba najpopularniejsze buty do gry na murawie. Gdy piłkarze mają grać na grząskiej murawie to ubierają wkręty, czyli korki z ostrymi metalowymi korkami na podeszwie. Do sztucznej murawy przeznaczone są natomiast turfy z drobnymi korkami, natomiast do gry w futsalu przeznaczone są halówki.

Getry

Getry to także nieodzowny element piłkarza, ochraniają nogę, pod nie można także wsunąć ochraniacze na piszczele. Dzięki temu, że uciskają nogi w trakcie wysiłku, poprawiają również krążenie.

Inne elementy

Drużyny posiadają także odpowiednie stroje na rozgrzewkę. Są to długie stroje dresowe i bluzy zazwyczaj kolorystycznie dopasowane do podstawowego stroju piłkarza – koszulki i spodenek. Warto także nadmienić, że w przypadku gorszej pogody, piłkarze ubierają czapki i rękawiczki a także kominy, żeby zabezpieczyć się przed zimnem. Mogą oni także pod swoje koszulki ubrać koszulki z długim rękawem. Wszystko to ma za zadanie zabezpieczyć zawodnika przed ucieczką ciepła.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Sport Trening sportowy

Najciekawsze sporty ekstremalne

Czego to człowiek już nie wymyśli? Sport to zdrowie, ale czy ekstremalne sporty to jeszcze zdrowie, czy utrata rozumu? Przeczytaj
Sport Sprzęt sportowy

Strój bramkarza – co kupić?

Jeśli ktoś gra w piłkę, to oprócz talentu, odrobiny szczęścia i treningów, potrzebuje również odpowiedniego stroju. Co powinno się jednak