Wykonywanie prac manualnych bez rękawic ochronnych może skutkować silnym zabrudzeniem rąk i paznokci. Zdarza się to szczególnie na co dzień w zawodzie, który doprowadza nasze dłonie do ciągłych zanieczyszczeń, na przykład jako mechanik czy obsługa wulkanizacji. Poradnik ten może okazać się niezbędny również dla amatorów majsterkowania czy pracowników budowlanych. Warto poznać skuteczne i sprawdzone sposoby usuwania smaru czy farby z rąk, zanim sięgniemy po silny detergent, który może uszkodzić naskórek.
W artykule dowiesz się:
Czy domowe sposoby są bezpieczne?
Istnieje wiele teorii o domowych sposobach mycia rąk, jednak przeważnie są one mało skuteczne lub bardzo podrażniają skórę.
- Często z nadzieją sięgamy po zwykłą wodę z mydłem, a jak nie daje ona rezultatu to trzemy dłonie pumeksem, co w dużym stopniu kaleczy dłonie.
- Innym pomysłem jest peeling chemicznym proszkiem do prania. Owszem, właściwości ścierne mogą okazać się niezbędne podczas mycia mocno zabrudzonych rąk, jednak stosowanie tych metod każdego dnia doprowadza do silnych podrażnień i wysuszenia skóry.
- Sporadyczne rozpuszczenie smaru w benzynie nie powinno mocno zdegradować naszej skóry, jednak do częstego użytku jest zdecydowanie odradzane.
Domowe sposoby obejmują także zastosowanie środków naturalnych, które mogą okazać się wystarczające w przypadku niewielkich zabrudzeń. Aby usunąć tłustą i lepką substancję ze skóry można zastosować inny tłuszcz, na przykład zwykły olej rzepakowy lub nawet masło. Nie podrażnią one skóry, a efekt powinien być zadowalający. Smar zawiera substancję nośną o dużych właściwościach ślizgowych, dlatego sama woda nie jest w stanie usunąć plam, a jedynie je rozmyć. Co jednak należy zrobić w przypadku, gdy nie otrzymamy oczekiwanych rezultatów? Jak domyć brudne ręce? Odpowiedź jest prosta. Sięgnąć po profesjonalne produkty, które są przebadane, przetestowane i w pełni bezpieczne nawet do codziennego użytku. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak usunąć farbę z rąk,
- czym zmyć sadzę z rąk,
- jak zmyć smołę z rąk,
- czym zmyć żywicę z dłoni,
- jak zmyć farbę olejną ze skóry,
- czym zmyć farbę akrylową z rąk,
- jak zmyć silikon ze skóry,
- jak usunąć klej z rąk.
Czyszczenie rąk ze smaru
Jak domyć ręce od smaru? To pytanie zadają sobie głównie mechanicy. Substancja jest dosyć problematyczna – zwykłe mycie za pomocą mydła często nie wystarcza. Dlaczego? W składzie smaru znajdziemy takie substancje jak olej silikonowy, teflon czy towot, dlatego konieczne jest zastosowanie preparatu, który dokładnie usunie szkodliwe dla skóry roztwory, zanim przenikną one głębiej pod skórę. Najpopularniejsze są pasty, np. Kenotek Meca Clean, który:
- należy zastosować na suche dłonie,
- zawiera mikro granulki propylenowe, które doskonale wchłaniają się i docierają do wszystkich zanieczyszczonych zakamarków,
- sprawdzi się również w przypadku zabrudzeń sadzą, smołą, tuszem drukarskim lub grafitem, czyli jest doskonały dla ogólnego zastosowania w mechanice pojazdowej, zakładach blacharskich i ślusarskich.
Usuwanie kleju i farby z dłoni
Zarówno z kleju jak i farby zdarza się nam korzystać w codziennych sytuacjach. Sposoby skutecznego mycia mocno zanieczyszczonych rąk szczególnie potrzebne są dla pracowników zakładów budowlanych i przemysłowych, a także w gospodarstwach rolniczych oraz ogrodniczych. Czym więc zmyć klej z rąk? Sprawdzonym produktem jest Kenotek Keno Net o przyjemnym cytrusowym zapachu.
- Usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia jak: substancje klejące, barwniki, farbę do szablonów, farbę akrylową, olejną oraz żywicę.
- Główną zaletą tego profesjonalnego środka czyszczącego jest fakt, że nie zawiera on rozpuszczalników i silnych chemicznych środków, dzięki czemu nie uczula i nie podrażnia rąk.
- Pastę należy stosować na mokre dłonie, które będę zabezpieczone dzięki substancji ochronnej.
Jak zmyć silikon ze skóry?
Silikon jest popularnym tworzywem, które wykorzystuje się głównie w budownictwie. Możliwość zabrudzenia się nim występuje głównie przy nakładaniu preparatu na armaturę łazienkową w celu uszczelnienia jej. Początkowo silikon ma postać płynną i zastyga po pewnym czasie – wtedy jednak istnieje ryzyko dotknięcia preparatu, który jest problematyczny do usunięcia. Istnieją jednak sposoby, aby pozbyć się substancji z rąk:
- zanim silikon zastygnie, polej go zimną wodą i szoruj skórę np. gąbką,
- jeżeli zimna woda nie skutkuje, spróbuj użyć szarego mydła i gąbki,
- innym rozwiązaniem jest poczekanie, aż silikon zaschnie na ręce i delikatnie zeskrobanie go np. za pomocą pilniczka.
Usuwanie smoły ze skóry
Smoła jest materiałem, który bez problematyczny do usunięcia ze skóry. Niezalecane jest ścieranie jej np. za pomocą chusteczki – smoła w takim wypadku rozsmaruje się na większej powierzchni. Jak zmyć smołę z rąk? Sprawdź poniższe kroki i miej problem z głowy.
Krok 1
Nie próbuj zmywać smoły od razu po kontakcie. Poczekaj, aż zeschnie i ją oderwij. Jeżeli nie przyniesie to żadnego skutku, przyłóż torebkę foliową z lodem do smoły. Dzięki temu materiał stwardnieje, co ułatwi Ci pozbycie się go za pomocą mydła i gąbki.
Krok 2
Nałóż peeling na ciało. Wetrzyj kosmetyk dobrze w skórę, a następnie spłukaj ją ciepłą wodą.
Krok 3
Innym, tradycyjnym wyjściem na smołę jest użycie masła. Powinno to rozpuścić materiał, który po rozmiękczeniu wystarczy wytrzeć za pomocą np. papierowego ręcznika.
Czym zmyć żywicę?
Żywica jest lepką substancją, która podobnie jak smoła jest ciężka do usunięcia za pomocą np. chusteczek i wody. Jak sobie z nią poradzić? Nałóż na zabrudzone miejsce większą ilość pasty do zębów i wcieraj ją w żywicę. Po całym zabiegu umyj dłonie wodą z mydłem. Alternatywnymi sposobami na pozbycie się substancji są takie produkty jak: margaryna, sól, miód, alkohol, masło orzechowe czy olej roślinny.