Wiszący kwietnik – jak go wykonać?

przez EduInfo 1 317 views1

Wiszący kwietnik

Wiszący kwietnik może służyć do zaakcentowania frontowej ściany werandy lub do  uzupełnienia pustej ściany. Niezależnie od celu, oferuje on możliwość zabawy z kombinacjami roślin, tworząc tym samym niezwykłą ozdobę. Wiszący kwietnik może być dobrym sposobem na poszerzenie ogródka i jest to również jeden z najprostszych sposobów uzyskania harmonii między domem a jego otoczeniem.

Od czego zacząć budowę wiszącego kwietnika?

Wybierzmy właściwą doniczkę. W tym przypadku wielkość ich ma największe znaczenie. Objętość kwietnika jest bezpośrednio związana z ilością wody, jaką możemy dostarczyć roślinom. Jeśli wybierzemy zbyt mały kosz, będziemy musieli kilka razy dziennie uzupełniać wodę, z kolei zbyt duży może zaburzyć proporcje między werandą a ogrodem.

Kiedy kupimy właściwą donicę, należy zająć się jej uzupełnieniem. Oprócz gleby potrzebować będziemy materiału, który umożliwi swobodny przepływ wody i powietrza, a jednocześnie zabezpieczy rośliny przed gniciem i obumieraniem. Możemy wybierać spośród:

  • mchu, który ładnie wygląda, ale jest żmudny w pracy i oferuje ograniczoną zdolność utrzymywania wody,
  • wkładek drewnianych, które są atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny, ale są grube, przez co nie można z nich korzystać w przypadku małych doniczek,
  • agrowłóknina jest stosunkowo nowym produktem, który łączy w sobie najlepsze z obu światów. Wykonana jest z barwionych, przetworzonych włókien bawełnianych, które są wszyte do cienkiej, zielonej folii z tworzywa sztucznego. Małe otwory igły umożliwiają odprowadzanie wody, a mimo to plastikowa membrana oszczędza większość wilgoci na rośliny.

Zabezpieczenie przed upadkiem

Kiedy wypełnimy już nasze kwietniki czas je zawiesić. W tym celu możemy użyć wielu materiałów, jednak najlepiej prezentować się będą te naturalne. Problem jednak polega na tym, że większość z nich nie jest na tyle trwała, by wytrzymać wieloletnie narażenie na trudne warunki atmosferyczne. Kompromisem będzie tutaj wybór metalowych łańcuchów – jeśli wybierzemy cienkie, o szerokich splotach, to nie przytłoczą zwiewności i delikatności wiszącego kwietnika.

 

Komentarze (1)

  1. Taki wiszący kwietnik jest też super ozdobą na balkon – szczególnie teraz warto pomyśleć o zaaranżowaniu takiego miejsca, które może być świetną odskocznią dla osób, które nie mają własnego ogródka 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>