W okresie jesienno-zimowym wirusy i bakterie są szczególnie aktywne. Bardzo łatwo złapać nie tylko przeziębienie, ale wszelkie choroby związane z gardłem.
W artykule dowiesz się:
Ból gardła – chwilowa niedyspozycja czy już zapalenie?
Mowa to bardzo ważna dla człowieka umiejętność. Możemy dzięki niej wyrażać swoje uczucia, swoje emocje i myśli. Dzięki niej komunikujemy się z otoczeniem, co umożliwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie.
Czasami jednak zdarza się tak, że chwilowo, jak to popularnie mawiamy, odbiera nam mowę. I to nie na skutek boskiej kary za nieodpowiednie słowa, jakich ostatnio używaliśmy. Przyczyną utrudnionego posługiwania się mową może być zwyczajne zapalenie gardła. Jak zatem sobie z nim radzić?
Jak pozbyć się zapalenia gardła?
- Przygotuj napar z ziół – tymianku, szałwii lub rzepiku.
- Przygotuj płukankę z soli.
- Przed snem wypij ciepłe mleko z miodem i masłem.
Zapalenie gardła objawia się jego oboleniem i zaczerwienieniem. Oczywiście najprostszym dla większości z nas sposobem na leczenie zapalenia gardła jest leczenie farmakologiczne. Wystarczy udać się do pobliskiej apteki, kupić cudowne tabletki, dzięki którym ból i obrzęk minie w mgnieniu oka. Wcale jednak tak nie jest.
Można spróbować więc innych, nieco bardziej skutecznych metod leczenia zapalenia gardła. Taką metodą jest na przykład płukanie gardła naparem z ziół. Jest to domowy sposób, który nie wymaga brania żadnych lekarstw, a ból i obrzęk szybciej po nim przechodzi, aniżeli po całym opakowaniu wspomnianych cudownych tabletek. Płukanie można przeprowadzić również przy pomocy ciepłej wody z solą.
Innym sposobem na zapalenie gardła jest jego ogrzewanie. Wystarczy nosić na szyi ciepły, gruby szalik. Taka metoda również jest metodą domową, ale w większości przypadków działa i sprawia, że ból mija szybciej, aniżeli się pojawił.
Pomóc powinien także ciepły kubek mleka z prawdziwym masłem i miodem. Jeśli ból nie przychodzi warto udać się do lekarza i wykluczyć zapalenie migdałków czy anginę.
Pamiętaj też, że jesień to najczęstszy okres zachorować na grypę także warto jeszcze bardziej dbać o mycie dłoni po powrocie do domu i dodać plasterek cytryny lub imbiru do herbaty.