Biznes i praca

Kindergeld – sprawdź, komu przysługuje i jak go uzyskać

Zwrto podatku z Niemiec można uzyskać w łatwy sposób.

Wielu Polaków pracuje legalnie w Niemczech, gdzie płacą podatki. Dlatego, podobnie jak w naszym kraju, mają oni prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Są oni również uprawnieni do innych świadczeń, takich jak Kindergeld. Doradzamy, jak uzyskać należne świadczenia.

Kindergeld – co to jest i kto może się o niego ubiegać?

Rodziny z dziećmi coraz częściej przenoszą się do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Jeśli rodzice nieletnich dzieci są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mogą liczyć na dodatkowe świadczenia, w tym Kindergeld. Jest on przyznawany osobom, które pracują w Niemczech dłużej niż 6 miesięcy. Jest on wypłacany na dzieci, którymi opiekuje się wnioskodawca. Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od liczby dzieci w rodzinie i waha się od 219 do 250 euro na dziecko. Wypłacany jest niezależnie od rocznego dochodu pracownika. Może być on przyznawany na każde dziecko aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Przyznaje się je również dzieciom, które kontynuują naukę do 25 roku życia. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach świadczenie jest wypłacane nawet wtedy, gdy dziecko pozostaje w Polsce.

Kindergeld w Niemczech wypłacany jest na dzieci biologiczne, ale także na dzieci adoptowane oraz te, które mieszkają na stałe w gospodarstwie domowym (np. wnuki).

Świadczenia na dziecko a 500+

Świadczenie na dziecko jest równoważne polskiemu świadczeniu 500+. Osoby pobierające zasiłek rodzinny muszą zgłosić w niemieckim urzędzie, że uczestniczą w programie 500+. Niemiecki urząd pomniejszy wówczas kwotę zasiłku Kindergeld o pieniądze uzyskiwane w Polsce. 

Kindergeld na dziecko – ile wynosi?

Wysokość zasiłku zależy od liczby dzieci. W 2022 r. kwoty te wynoszą:

  • 219 euro – pierwsze i drugie dziecko,
  • 225 euro – trzecie dziecko,
  • 250 euro – czwarte i każde następne dziecko.
Przeczytaj także:  Co to jest ETF? Czym różni się od tradycyjnego fuduszu inwestycyjnego?

Ile wynosi Kindergeld w 2022 r. i gdzie można się o niego ubiegać?

Aby otrzymać zasiłek rodzinny, należy złożyć w niemieckim urzędzie, tj. w Familienkasse, szereg dokumentów. Wymagane pisma i świadectwa to:

  • kopię dowodu osobistego lub paszportu,
  • zaświadczenie od pracodawcy o dochodach i składkach,
  • zaświadczenie o otrzymanych już świadczeniach (np. 500 plus),
  • Dokumenty potwierdzające pobyt w Niemczech (np. umowa najmu, zaświadczenie o zameldowaniu),
  • dokumenty potwierdzające stan cywilny (np. akt małżeństwa i urodzenia).

O zasiłek można się ubiegać już sześć miesięcy po podjęciu pracy. Proces trwa zwykle około 3 miesięcy, ale czas ten może ulec skróceniu lub wydłużeniu.

Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym załatwieniu tych spraw, warto zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie, takiej jak all-tax.pl, która w naszym imieniu uzyska najwyższą możliwą kwotę.

 

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,