Konsolidacja sposobem na finansową stabilność

przez EduInfo 264 views0

Konsolidacja kredytu

Kredyt konsolidacyjny to niekiedy dobry sposób na to, by złapać finansową równowagę. Kilka rat z poszczególnych zobowiązań łączy się w jedną, z oprocentowaniem na miarę możliwości klienta. Wydłuża się przy tym okres spłaty długu. Czy warto zdecydować się na taki krok?

Jaki kredyt wybrać?

Jeśli podjęliśmy decyzję o połączeniu kilku zobowiązań w jedno, mamy do wyboru dwa rodzaje kredytów. Hipoteczny kredyt konsolidacyjny przyznawany jest na duże sumy i na dłuższy okres czasu, trzeba go jednak zabezpieczyć hipoteką kredytobiorcy. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny brany jest na krótszy okres czasu i na mniejsze kwoty, nie wymaga też zabezpieczenia. Jego wadą jest jednak dużo wyższy koszt niż kredytu hipotecznego – oprocentowanie tego ostatniego może być niższe nawet o kilkanaście procent. Niezależnie od rodzaju, kredytem konsolidacyjnym można spłacić takie wcześniejsze zobowiązania, jak kredyt samochodowy, hipoteczny, czy gotówkowy.

Korzyści konsolidacji dla klienta

Jakie są zalety kredytów konsolidacyjnych? Przede wszystkim to, że kilka zobowiązań łączy się w jedno, a wysokość raty dostosowana jest do finansowych możliwości klienta. Zmienia się też oprocentowanie kredytu, dlatego zmniejsza się wysokość comiesięcznych rat w stosunku do sumy wcześniejszych zobowiązań. Okres spłaty może być wydłużony do nawet 20 lat, a sam kredyt zaciągnięty nie tylko w złotówkach, ale i innych walutach. Warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, jeśli zaciągnęliśmy zobowiązania kilka lat temu, kiedy oprocentowanie było wyższe. Obecnie oferty tego typu są korzystniejsze dla klienta, więc takie rozwiązanie może oznaczać niższe koszty całego kredytu.

Konsolidacja opłaca się również w przypadku zamiany kredytów konsumpcyjnych na jeden zabezpieczony hipoteką, zwłaszcza osobom, które zaciągnęły zobowiązania o większych sumach. Warunkiem powodzenia takiej konsolidacji jest jednak brak obciążenia na nieruchomości będącej zabezpieczeniem umowy. Z konsolidacji mogą skorzystać także osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny i mają już wpis banku w księdze wieczystej, poprzez spłatę poprzedniego zobowiązania i innych kredytów, o ile wartość nieruchomości wystarczy do zabezpieczenia długu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>