Nowości

Nowe mieszkania – stan deweloperski czy wykończenie „pod klucz”?

Mieszkanie deweloperskie albo pod klucz

Planujesz kupno mieszkania? Nie wiesz, na jaki standard wykończenia się zdecydować? Dowiedz się więcej o plusach i minusach stanu deweloperskiego i wykończenia „pod klucz”.

Nowe osiedle – oferty wykończenia

Wybór lokalizacji, piętra, liczby pokoi i metrażu to nie wszystkie dylematy, z jakimi zmagają się osoby, które zamierzają kupić mieszkanie. Równie ważna jest kwestia wykończenia. Deweloperzy oferują dwa rozwiązania: mieszkanie w stanie deweloperskim bądź mieszkanie wykończone „pod klucz”. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, co kryje się pod tymi pojęciami, zastanowić się nad priorytetami i szczegółowo poznać ofertę dewelopera bądź firmy, która miałaby zająć się wykończeniem nowego mieszkania.

Stan deweloperski

Pod pojęciem „stan deweloperski” kryje się mieszkanie, które teoretycznie jest gotowe do użytkowania, ale niewykończone. Szczegółowe informacje, co do deweloperskiego standardu wykończenia są zapisane w umowie i jest to kwestia indywidualna. Najczęściej stan deweloperski oznacza, że w mieszkaniu znajdują się:

  • niezbędne instalacje, czyli grzewcza, elektryczna, wentylacyjna i wodno-kanalizacyjna,
  • grzejniki,
  • drzwi wejściowe – najczęściej takie jak we wszystkich mieszkaniach w obiekcie,
  • okna wraz z parapetami,
  • ściany i wylewka podłogowa gotowe do pomalowania i położenia paneli bądź płytek.

Plusy

Największym plusem nowych mieszkań w stanie deweloperskim niewątpliwie jest ich cena. Lokale tego typu potrafią być czasami nawet o 40 tysięcy tańsze niż te wykańczane „pod klucz”. Dodatkowo, stan deweloperski oferuje dowolność w zaaranżowaniu przestrzeni. Masz realny wpływ na absolutnie wszystkie elementy mieszkania i możesz wybrać takie materiały, które odpowiadają Ci najbardziej. Wykończenie mieszkania na własną rękę sprawi, że Twoje mieszkanie będzie oryginalne i idealnie dopasowane do Twojego gustu.

Minusy

Dużym minusem stanu deweloperskiego jest czas. Nowe osiedla rozpoczynają sprzedaż mieszkań jeszcze przed postawieniem fundamentów. Oznacza to, że kupujesz mieszkanie, na które będziesz musiał długo poczekać. Otrzymanie go w stanie deweloperskim dodatkowo wydłuży czas przeprowadzki o wszelkie prace wykończeniowe jakie należy wykonać.

Przeczytaj także:  Rodzaje ropy na giełdzie – jakie są? Czym różnią się poszczególne typy?

Kolejnym minusem jest wspomniana w plusach cena. Początkowo, wydaje się być ona bardzo atrakcyjna, jednak po podliczeniu kosztów wykończenia mieszkania na własną rękę, nie przedstawia się ona już tak dobrze.

Mieszkania deweloperskie wykończone „pod klucz”

Deweloper, który oferuje mieszkania „pod klucz” ma na myśli lokal, który jest gotowy do zamieszkania. Oznacza to, że w mieszkaniu znajdziesz:

  • położoną podłogę,
  • gotowe, pomalowane ściany,
  • wszelkie urządzenia AGD i sprzęt sanitarny.

Wszystko, co ma znaleźć się w mieszkaniu jest oczywiście ściśle określone umową, dlatego już przy jej podpisywaniu wiesz, czego możesz spodziewać się po odebraniu lokalu. Jedyne, co musisz zrobić po odebraniu kluczy to umeblowanie nowego lokum.

Plusy

Jest to bardzo wygodny wariant dla osób, które nie mogą doczekać się przeprowadzki do nowego mieszkania. Oszczędzasz czas, a czasami też nerwy związane z samodzielnym wykańczaniem mieszkania i zastanawianiem się nad doborem właściwych materiałów. Decydując się na wykończenie „pod klucz” dostajesz gotowy, nowy „produkt”, który czeka tylko na Ciebie i Twoje meble.

Minusy

Dla niektórych minusem może być brak możliwości decydowania o wyglądzie mieszkania. Nie masz wpływu nie tylko na to, jak będą wyglądały poszczególne jego elementy, ale przede wszystkim jakiej będą jakości. Zdarza się również, że taka opcja bywa o wiele bardziej kosztowna niż zakup materiałów i ich montaż na własną rękę.

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane