Umowy i polisy

Zalety programu ,,Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie z dofinansowania

Kupno mieszkania to nie lada wydatek, zwłaszcza dla młodych osób, które dopiero zaczynają dorosłe życie. Mogą one jednak liczyć na pomoc państwa w ramach działającego od stycznia 2014 roku programu „Mieszkanie dla młodych”.

Kto może liczyć na kredyt?

Program „Mieszkanie dla młodych” skierowany jest do osób przed 35 rokiem życia, które nie mają i nie miały nigdy wcześniej innego mieszkania. Jeśli z kredytu chce skorzystać małżeństwo, pod uwagę bierze się wiek młodszego z małżonków. Warunkiem przystąpienia do programu jest zakup na rynku pierwotnym lokalu o powierzchni nie przekraczającej 75m² (85m², jeśli nabywca wychowuje co najmniej trójkę dzieci), lub domu jednorodzinnego do 100m² (ograniczenie zwiększa się do 110m² dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci). Oprócz tego należy zaciągnąć kredyt w wysokości najmniej 50% ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat. Warunkiem jest też sama cena mieszkania, która musi mieścić się w określonych limitach.

Kwoty dofinansowania

Pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Osoby rozpoczynające budowę swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego mogą liczyć na częściowy zwrot VAT na materiały budowlane; zaś rodziny, w których pojawiło się trzecie dziecko mogą otrzymać pomoc we wcześniejszej spłacie części kredytu. Przystępujący do programu mogą liczyć na dopłatę do 50m², przy czym dopłata do wkładu własnego wynosi 10% dla osób samotnych lub bezdzietnych małżeństw i 15% w przypadku osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko. Osobom, którym w ciągu 5 lat licząc od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko, przysługuje dodatkowe 5% na wcześniejszą spłatę części kwoty kredytu. Wysokość dopłat uzależniona jest od lokalizacji kupowanego mieszkania lub domu.

Przeczytaj także:  Jak wziąć pożyczkę przez internet?

Gdzie po kredyt?

Obecnie wnioski o dofinansowanie kredytu na pierwsze mieszkanie z tytułu programu „Mieszkanie dla młodych” przyjmuje 12 banków, m. in. PKO Bank Polski, Alior Bank, Genin Bank czy BOŚ, ale ta lista ciągle się powiększa o kolejne instytucje.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,