Umowy i polisy

Pierwsze mieszkanie na własność – od czego zacząć?

Zakup pierwszego mieszkania zawsze jest bardzo ekscytującym, ale i stresującym przeżyciem. To właśnie to wydarzenie zmieni całkowicie nasze dotychczasowe życie, wymagając nie tylko przeprowadzki, ale również dając nam w portfelu inwestycyjnym nieruchomość, w której możemy mieszkać albo którą możemy zarządzać jako inwestycją w przyszłości.

Na początku jednak pojawia się problem, który może sprawić, że całe poszukiwanie idealnego mieszkania zamieni się w koszmar. Chodzi oczywiście o samo znalezienie takich ofert, które całkowicie spełniają nasze oczekiwania. Gdzie poszukiwać mieszkań na sprzedaż? W jaki sposób zdobywać wiedzę na temat inwestycji w okolicach?

Gazety i internet

Podstawowym miejscem, w którym poszukujemy mieszkania do kupienia na własność są gazety lokalne oraz internet. Obie te przestrzenie reklamowe sprawdzą się bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli zależy nam na kupnie mieszkania z rynku wtórnego, a często również z rąk prywatnych. W takim przypadku najszybciej znajdziemy mieszkanie, posługując się regularnie wystawianymi ogłoszeniami. Trzeba jednak pamiętać, aby tego rodzaju mieszkania zawsze dokładnie obejrzeć, a także nastawić się na dodatkowe wydatki, m.in. związane z wizytą u notariusza. Co więcej, mieszkania tego rodzaju często nie są dokładnie opisywane, dlatego możemy stracić czas na umawianiu się na oglądanie takich mieszkań, które w rzeczywistości nie zainteresowałyby nas, gdyby ich opis był kompletny.

Rynek deweloperski

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z rozmaitych ofert deweloperów, które gwarantują dostęp do najnowszych inwestycji w danym mieście pod kątem mieszkań z rynku pierwotnego. Jak jednak dojść do takich ofert? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na billboardy, bo duże miasta często są miejscem ogłaszania się takich właśnie firm. Z drugiej strony jednak zazwyczaj na każdą decyzję o inwestycji deweloperskiej niezbędna jest zgoda w Urzędzie Miasta. To tam właśnie można udać się po informacje na temat tego, gdzie oraz jakie inwestycje trwają obecnie i czy można z nich jeszcze korzystać.

Przeczytaj także:  Co zrobić, gdy pilnie potrzebujemy gotówki?

Spółdzielnie i doradcy

Ostatnią z opcji, zwłaszcza jeśli interesuje nas zakup mieszkania w bardzo konkretnej lokalizacji, jest skorzystanie z usług spółdzielni mieszkaniowych i podobnych tworów. Bardzo często działają przy nich doradcy mieszkaniowy oraz opiekunowie lokacji, którzy zajmują się właśnie obrotem mieszkań bez spadkobierców czy odebranych w wyniku długów. Zawsze jednak są to mieszkania z rynku wtórnego, a często wymagają również generalnego remontu. Warto także upewnić się, czy mają jasną, rozwiązaną sytuację prawną.

Avatar

EduInfo

About Author

2 Comments

  1. Avatar

    Interno

    18 lutego 2017

    Po kupnie takiego mieszkania przychodzi kolej na najciekawszą część, czyli urządzanie mieszkania! Macie jakieś rady dotyczące tego gdzie wybierać meble, tak żeby urządzić mieszkanie stylowo, oryginalnie i do tego nie zbankrutować? 😉

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,