Miejsca Podróże

Zwiedzanie Barcelony – poznaj stolicę Katalonii

Sagrada Familia

Planujesz wakacje w Hiszpanii? Zastanawiasz się, co należy zwiedzić w stolicy Katalonii? Poznaj miejsca, które koniecznie trzeba zobaczy i zaplanuj swój wyjazd.

Słoneczna Barcelona

Barcelona znajduje się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Jest drugim, zaraz po Madrycie, miastem pod względem wielkości. To prawdziwa kolebka sztuki i miasto przenikających się stylów architektonicznych i epok. Otoczona wzgórzami posiada także doskonały dostęp do Morza Śródziemnego. Dzięki temu, przyciąga zarówno turystów, którzy uwielbiają wygrzewać się na plaży, jak i tych, którzy wolą spędzać czas na „górskich” wycieczkach. Sama Barcelona, jako miasto, jest niezwykle malownicza, a na zwiedzenie jej wszystkich zabytków potrzeba byłoby przynajmniej dwóch tygodni.

Barcelona to miasto, które jest jednym z najciekawszych w Europie. Dziewięć obiektów znajdujących się na jej terenie zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a postaci takie jak Salvadore Dali czy Gaudi znane i cenione są na całym świecie. Nie dziwi zatem fakt, że mieszkańcy tak bardzo cenią swoją niepodległości i za wszelką cenę starają się manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny. Wielu z nich uważa, że Barcelona nie jest częścią Hiszpanii, a Katalonii traktowanej jako osobne państwo. Nie dziwi zatem fakt, że w większości miejsc to właśnie język kataloński jest tym podstawowym. W 2017 roku przeprowadzone zostało nawet referendum wśród mieszkańców dotyczące niepodległości, które nie zostało uznane przez władze Hiszpanii i zapoczątkowało konflikt. Władze Hiszpanii domagały się wówczas odwołania rządu Katalonii.

Zwiedzanie Barcelony – kiedy i na ile?

Nie ma najlepszego terminu na zwiedzanie Barcelony. Jest to miasto, które tętni życiem dwanaście miesięcy w roku i niezależnie od tego, kiedy zamierzasz się tam wybrać zawsze spotkasz tam mnóstwo turystów z całego świata. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień i wiele osób odradza zwiedzanie miasta akurat w tym czasie. Niektóre źródła podają, że jest to jeden z najgorszych momentów na wycieczkę do Barcelony nie tylko ze względu na pogodę, ale także na urlopy mieszkańców. Najlepiej wybrać się tam na przełomie września i października.

Na zwiedzanie Barcelony należy poświęcić przynajmniej tydzień. Decydując się na weekendowy wyjazd nie łudź się, że zdołasz dotrzeć we wszystkie jej zakątki. Trzy dni pozwolą Ci jedynie na powierzchowne poznanie miasta, a to właśnie jego wnętrze jest najpiękniejsze. Wycieczkę po mieście najlepiej zaplanować w taki sposób, by podczas jednego dnia zobaczyć jak najwięcej zabytków Barcelony w jednym obszarze miasta. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na dojazdy i poczujesz prawdziwy klimat Katalonii spacerując po barwnych uliczkach.

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: wszystko! Pięknych miejsc w Barcelonie jest tak dużo, że nie sposób zdecydować, które z nich są najważniejsze. Lista zabytków jest tak długa, że początkowo możesz odczuwać bezradność i silną potrzebę wydłużenia doby. Niestety, spędzając zaledwie kilka dni w hiszpańskim mieście konieczne jest wybranie tylko kilku z nich…

Sagrada Familia

Pierwszym zabytkiem jest zaprojektowany przez Gaudiego secesyjny kościół. Budowla ta jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Barcelonie nie tylko ze względu na swój wygląd architektoniczny, ale także historię. Sagrada Familia to życiowe dzieło Gaudiego, które miało przypominać wielki organizm. Niestety, architekt nie zdołał dokończyć swojej konstrukcji. Po tragicznej śmierci, jego ciało pochowano w kościelnej krypcie. Niestety, zwiedzanie tego zabytku nie należy do najtańszych. Ceny zaczynają się od 17€, a kończą na 70€.

Camp Nou

Jeżeli interesujesz się piłką nożną to obowiązkowym punktem wycieczki do Barcelony jest stadion klubu piłkarskiego FC Barcelona – Camp Nou, który jest w stanie pomieścić 100 000 widzów. Najtańszy bilet kosztuje 26€ i obejmuje wycieczkę po stadionie oraz zwiedzanie muzeum klubu. Jednak prawdziwą gratką dla zagorzałych fanów hiszpańskiego klubu będzie spacer trasą piłkarza. Odwiedzisz między innymi szatnię, zrobisz profesjonalne zdjęcie i wyjdziesz na boisko jak prawdziwy piłkarz FC Barcelona. Za tę przyjemność należy zapłacić jednak 139€…

Park Güell

Park Güell to ogród, który również został zaprojektowany przez Antonio Gaudiego. W założeniu miało być to wysokiej klasy osiedle dla najzamożniejszych. Obiekt ten jest niezwykle malowniczy ze względu na kolorowe mozaiki i surrealistycznie wyglądające domki. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Każdy, kto odwiedza Barcelonę powinien zobaczyć piękną panoramę miasta, a także dotknąć popularnej jaszczurki. Wejście na teren parku możliwe jest do godziny 18 i kosztuje około 8€.

Wspominane wyżej zabytki to niewielka część atrakcji jakie oferuje Barcelona. Przed wyjazdem warto ustalić sobie priorytety i mądrze rozplanować każdy dzień. Wybierając się do stolicy Katalonii na kilka dni musisz liczyć się z tym, że wielu rzeczy nie uda Ci się jednak zobaczyć. Po powrocie do Polski, możesz zacząć polować na kolejne bilety lotnicze. Zakochasz się w tym mieście i z pewnością pomyślisz o ponownym jego odwiedzeniu.

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Podróżniczka

    14 kwietnia 2021

    Barcelona to mój nr 1 na liście do odwiedzenia, jak tylko trochę uspokoi się pandemia, to wtedy na pewno się wyrobię.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Podróże Porady

Jak spakować bagaż podręczny?

Często wybierając się w podróż stajemy przed zadaniem spakowania bagażu podręcznego. Jak to właściwie zrobić? Na co trzeba szczególnie zwrócić
Podróże Porady

Jak tanio podróżować?

Podróże zagraniczne to coraz częstszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Czy da się tanio podróżować? Gdzie szukać ofert i jak