Podróże Porady

Jak spakować bagaż podręczny?

Często wybierając się w podróż stajemy przed zadaniem spakowania bagażu podręcznego. Jak to właściwie zrobić? Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę?

Bagaż podręczny to opcja dla osób, które nie chcą dopłacać do przewozu bagażu. Często wykupując ofertę w tanich liniach lotniczych okazuje się, że dodatkowa sztuka bagażu znacząco podnosi koszty całej wycieczki. Stąd pomysł na wykorzystanie darmowego bagażu podręcznego.

Bagaż podręczny – najważniejsze zasady:

– zamiast walizki wybierz plecak turystyczny

– kosmetyki i środki higieny osobistej muszą znajdować się w specjalnych pojemniczkach o pojemności nie większej niż 100 ml. Dodatkowo wszystkie płyny powinny zmieścić się w foliowej torbie o pojemności 1 l.

– ubrania zamiast w kostkę postaraj się zrolować, wtedy zajmą mniej miejsca

– rzeczy oddawane do kontroli ułóż na samej górze,

– dokumenty trzymaj przy sobie lub w zewnętrznej kieszeni

Bagaż podręczny – wielkość i waga

Każda linia podaje wielkość i wagę bagażu podręcznego w regulaminie lotów. Najczęściej jednak są one bardzo zbliżone do siebie:

Bagaż podręczny to najczęściej jedna sztuka bagażu o wadze do 8 kg i rozmiarach 55x40x20 cm.

Czego nie wolno wnosić na pokład samolotu?

Są to przede wszystkim ostre narzędzia – nożyczki, noże czy inne ostre przedmioty. W bagażu podręcznym nie może znaleźć się także golarka i jej ostrza. Warto też pamiętać o tym, że przy odprawie ilość płynów w bagażu nie może przekraczać 1 l. Dlatego napoje lepiej kupować w hali odlotów.

Bagaż podręczny najczęściej umieszczamy nad siedzeniem w specjalnie przystosowanym do tego schowku.

Ważne: damska torebka, torba na laptop lub teczka traktowane są jak część bagażu podręcznego z tego powodu muszą zmieścić się w bagażu podręcznym. Wyjątkiem są linie Ryanair, które zezwalają na bagaż dodatkowy o rozmiarach 35x20x20 cm.

Przeczytaj także:  Jak zarejestrować i ubezpieczyć „anglika”?

A co z jedzeniem?

W krajach Unii Europejskiej nie ma żadnego zakazu dotyczącego żywności w bagażu podręcznym, z tego powodu możemy zabrać na pokład owoce, kanapki czy słodycze. Pamiętaj jednak, że niektóre kraje zabraniają wwożenia żywności – np. USA czy Australia na swoje terytorium.

Zawsze przed przystąpieniem do pakowania zapoznaj się z regulaminem konkretnej linii lotniczej – w ten sposób unikniesz nadania bagaży podręcznego jak normalnej walizki.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Podróże Porady

Jak tanio podróżować?

Podróże zagraniczne to coraz częstszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Czy da się tanio podróżować? Gdzie szukać ofert i jak
Miejsca Podróże

Sylwester w górach

Warto spędzić sylwestra w wyjątkowy sposób oraz w gronie przyjaciół. Niektórzy wolą spędzić go z najbliższymi w domu, inni lubią