Umowy i polisy

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie auta

Większość kierowców rozróżnia dwa rodzaje ubezpieczenia aut – OC i AC. Sprawdźmy, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje ubezpieczeń oraz czy istnieją jeszcze inne formy ochrony naszego samochodu, m.in. przed jego ewentualną kradzieżą.

Polisa OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest dobrze znane wszystkim kierowcom, ponieważ według przepisów prawa, w naszym kraju jest obowiązkowe. Nie jest to jednak ubezpieczenie, które chroni nas przed kradzieżą auta.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują dodatek do OC, który ubezpiecza auto przed kradzieżą. Kosztuje to około 100 złotych rocznie, co nie jest wygórowaną kwotą, niemniej jednak ubezpieczyciel nakłada pewne obwarowania. Po pierwsze, takie ubezpieczenie może wykupić tylko osoba, która wykupiła już OC w tej firmie, po drugie zazwyczaj dotyczy to aut starszych, więcej niż piętnastoletnich. Pomimo tego na pewno warto przyjrzeć się takiemu ubezpieczeniu, zważywszy na to, iż jest to tania opcja, a chroni nas przed kradzieżą.

Autocasco

Jedną z droższych możliwości ubezpieczenia auta przed kradzieżą jest ubezpieczenie autocasco, tak zwane AC. Jest to już dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Chroni w przypadku zderzenia się z innymi pojazdami, zwierzętami a także przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem. AC ubezpiecza także od uszkodzeń wywołanych przez osoby trzecie, w razie kradzieży auta, jak i jego wyposażenia oraz w przypadku pożaru lub wybuchu i działania zjawisk atmosferycznych takich jak np. powódź, gradobicie czy uderzenia piorunu. Jak możemy zobaczyć, istnieje szeroki zakres szkód, przed jakimi ubezpieczenie AC chroni nasze auto. Należy pamiętać jednak o tym, że każdy ubezpieczyciel może mieć inny zakres szkód i należy to sprawdzić, przed podpisaniem umowy. Ważne jest także to, że z racji szerokiego wachlarzu ochrony ubezpieczyciela, ubezpieczenia AC są drogie, warto więc rozważyć również inne formy ubezpieczenia samochodu.

Przeczytaj także:  Jesteś młody/młoda? Kup mieszkanie!

Pakiet mini

Inną opcją ubezpieczenia auta jest np. pakiet Minicasco. Dzięki takiej formie mamy nie tylko mniejszy zakres ubezpieczenia, ale także niższą ratę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie takie obejmuje utratę auta, czyli kradzież, ale też zniszczenie bądź uszkodzenie auta bez naszej winy, czyli np. poprzez zwierzęta. Jest to na pewno korzystna i tania opcja dla osób, które chcą zabezpieczyć auto, a nie chcą dużo płacić. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują samą polisę antykradzieżową. Kosztuje ona około 200 złotych za rok, ubezpiecza samochód jedynie przed kradzieżą, ale obejmuje swoją ochroną także jego wyposażenie i na pewno jest znacząco tańsza od Autocasco.

O czym warto pamiętać chcąc ubezpieczyć auto przed kradzieżą?

Sprawdź u ubezpieczyciela, czy możesz dokupić pakiet OC chroniący przed kradzieżą, jeśli nie ma on takiej oferty pomyśl nad mini pakietem AC lub polisą antykradzieżowa, a gdy pieniądze nie stanowią dla Ciebie problemu, zainwestuj w Autocasco.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,