Podróże Porady

Coraz więcej pasażerów na wrocławskim lotnisku – powstają plany rozbudowy

Lotnisko we Wrocławiu

Nowy, wrocławski terminal pasażerski został wybudowany w 2012 roku, a w związku z dynamicznie rosnącym ruchem, już po sześciu latach planowania jest jego rozbudowa. Dowiedz się, ilu pasażerów skorzysta z usług portu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska oraz jak wyglądają plany rozbudowy.

Nieustanny wzrost liczby pasażerów

Rok 2017 przyniósł kolejny rekord w liczbie pasażerów obsługiwanych przez polskie porty lotnicze. Tym razem przekroczona została bariera 40 milionów pasażerów w ciągu roku. Liczba pasażerów korzystających z polskich lotnisk przewyższyła zatem populację kraju. W porównaniu do roku poprzedniego (w 2016 roku z polskie porty lotnicze obsłużyły nieco ponad 34 miliony pasażerów) liczba ta wzrosła o 17,7%. Świadczy to o ogromnym potencjale polskiego rynku w branży cywilnych przewozów lotniczych.

Jak na tym tle wypada Wrocław?

Lotnisko Wrocław w listopadzie obsłużyło 3 miliony pasażerów. Wynik ten jest niekwestionowanym rekordem, bowiem takiej liczby nie udało się osiągnąć nigdy wcześniej nawet w skali całego roku. Większa liczba pasażerów wynika oczywiście z coraz bardziej atrakcyjnej oferty lotów.

Co z infrastrukturą wrocławskiego lotniska?

W związku z rosnąca liczbą pasażerów nieuniknione są prace mające na  celu zwiększenie przepustowości. W tym roku zostały zrealizowane już pierwsze inwestycje związane z rozbudową wrocławskiego portu lotniczego. Dwukrotnie powiększona została płyta do odladzania samolotów. Zagwarantuje to punktualność odlotów w sezonie zimowym, a także zdolność portu lotniczego do przeprowadzania większej liczby operacji.

Rozbudowa terminalu

Aktualnie trwa przygotowywanie koncepcji rozbudowy terminala. Lotnisko zakłada dwa etapy tego procesu:

I etap – nieznaczna przebudowa wewnątrz terminalu, której celem będzie zwiększenie przepustowości obiektu do 5 mln. W ramach tych działań zaplanowano m.in. zwiększenie liczby punktów odpraw. Prace te rozpoczną się w przyszłym roku.

II etap to rozbudowa terminalu, która będzie polegała na dobudowaniu do bryły budynku kolejnych modułów. Po lewej stronie od wejścia znajdą się dodatkowe punkty kontroli paszportowej dla pasażerów przylatujących do Wrocławia oraz taśmy do odbioru bagażu. Po prawej stronie dobudowane zostaną dodatkowe stanowiska odprawy bagażowej i  punkty kontroli bezpieczeństwa. Będą też dodatkowe bramki (gate’y) prowadzące z lotniska do samolotów. Terminal zostanie rozbudowany o 75 metrów w obie strony. W związku z tym przesunięty zostanie parking VIP, znajdujący się z prawej strony terminalu.

Ponadto w ramach rozwoju infrastruktury przewidziano rozbudowanie płyt postojowych dla samolotów o kolejne stanowiska oraz budowę dróg szybkiego zejścia.

Harmonogram prac związanych z przebudową i rozbudową terminalu będzie skorelowany z dynamiką wzrostu ruchu, którą na bieżąco analizujemy.

Parking przy lotnisku we Wrocławiu

Wzrost liczby pasażerów wpływa również na to, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się parking przy lotnisku we Wrocławiu. Obecnie jest on w stanie pomieścić ponad 4000 samochodów i jest podzielony na kilka stref o różnym przeznaczeniu: parking długoterminowy, parking VIP czy strefy postoju godzinowego. Ten stan spełnia obecnie oczekiwania pasażerów.

Warto także zajrzeć na stronę lotniska https://airport.wroclaw.pl/ i zapoznać się z pełną ofertą.

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Magda

    5 grudnia 2018

    A jak działa lotnisko we Wrocławiu w czasie pandemii, są jakieś zabezpieczenia? Mam lot w połowie października.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Podróże Porady

Jak spakować bagaż podręczny?

Często wybierając się w podróż stajemy przed zadaniem spakowania bagażu podręcznego. Jak to właściwie zrobić? Na co trzeba szczególnie zwrócić
Podróże Porady

Jak tanio podróżować?

Podróże zagraniczne to coraz częstszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Czy da się tanio podróżować? Gdzie szukać ofert i jak