Pielęgnacja Zdrowie i uroda

Dlaczego stosowanie kwasów w kosmetyce i zabiegach upiększających ma sens?

Kiedy kilkanaście lat temu pierwszy raz użyto terminu „kwas” w odniesieniu do składu kosmetyków, wiele osób poczuło się zdezorientowanych. Dziś już wiemy, że wykorzystywane w czasie zabiegów pielęgnacyjnych środki są bezpiecznie i pozwalają  skrócić czas na otrzymanie wymarzonych efektów. Przyjrzyjmy się zatem dwóm kwasom popularnym w kosmetyce – alfa liponowemu i kaprylowemu.

 Kwas alfa liponowy – wszechstronny środek na piękną cerę

Kwas ten uznawany jest podstawowym przeciwutleniaczem skóry, który zapobiega starzeniu się i powstawaniu przebarwień. Zawarta w wielu produktach kosmetycznych ta silna metaboliczna substancja naturalna ma wiele zalet dla pielęgnacji skóry, w tym:

 • wytwarzanie energii w komórkach skóry,
 • lepsze wchłanianie witamin C i E,
 • hamowanie aktywacji czynnika transkrypcyjnego NF-kB,
 • zmniejszenie stanu zapalnego komórek,
 • stymulacja AP-1, która pomaga odbudować kolagen,
 • ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych.

Kwas alfa liponowy jest często nazywany „uniwersalnym przeciwutleniaczem”, ponieważ jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w tłuszczu. Jest 400 razy silniejszy niż witaminy E i C łącznie. Najbardziej cenną właściwością tej substancji jest jej zdolność do penetracji powierzchni skóry i błony komórkowej. Proces ten zapobiega bardzo niebezpiecznemu tworzeniu się utlenionych tłuszczów zwanych nadtlenkami lipidów, które uszkadzają DNA i aktywują NF-kB – prozapalny cytokin.

Kwas alfa liponowy ma również zdolność wygładzania skóry, zwiększając jej zdolność do złuszczania się i usuwania martwych komórek. Ponadto reguluje produkcję gruczołów łojowych. Pomaga również uporać się z problemami skórnymi wokół oczu i widocznie niweluje powstałe tam linie i zmarszczki. Wpływa na to, że kolor skóry jest wyrównany, a rozmiar porów jest zminimalizowany. Wreszcie wykazano, że kwas alfa liponowy zmniejsza widoczność blizn. Więcej rzeczowych artykułów o pięknie i kosmetykach znajdziecie na stronie naszego partnera.

Przeczytaj także:  Domowe sposoby na kaszel

krem dla skóry

Kwas kaprylowy a zdrowie skóry

Kwas kaprylowy to wyspecjalizowana estryfikacja oleju kokosowego. Ma specyficzną, lekką konsystencję i jest jedwabisty w dotyku. Stanowi doskonały wybór dla osób o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień. Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, przez co skutecznie chroni skórę przed uszkodzeniami. Kwasu kaprylowego używa się w kosmetykach, ponieważ:

 • Poprawia komfort stosowania emulsji.
 • Poprawia stabilność naturalnych kompozycji.
 • Stanowi doskonały nośnik do infuzji/ekstrakcji olejem.
 • Jest nośnikiem olejków eterycznych.
 • Ma praktycznie nieograniczony okres ważności.
 • Stanowi rozpuszczalnik do filtrów UV.
 • Ma bardzo wysoką biegunowość.

Jeżeli interesuje cię tematyka wykorzystania kwasów w kosmetyce – tutaj znajdziecie więcej przydatnych informacji

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –