Kiedy kilkanaście lat temu pierwszy raz użyto terminu „kwas” w odniesieniu do składu kosmetyków, wiele osób poczuło się zdezorientowanych. Dziś już wiemy, że wykorzystywane w czasie zabiegów pielęgnacyjnych środki są bezpiecznie i pozwalają skrócić czas na otrzymanie wymarzonych efektów. Przyjrzyjmy się zatem dwóm kwasom popularnym w kosmetyce – alfa liponowemu i kaprylowemu.
W artykule dowiesz się:
Kwas alfa liponowy – wszechstronny środek na piękną cerę
Kwas ten uznawany jest podstawowym przeciwutleniaczem skóry, który zapobiega starzeniu się i powstawaniu przebarwień. Zawarta w wielu produktach kosmetycznych ta silna metaboliczna substancja naturalna ma wiele zalet dla pielęgnacji skóry, w tym:
- wytwarzanie energii w komórkach skóry,
- lepsze wchłanianie witamin C i E,
- hamowanie aktywacji czynnika transkrypcyjnego NF-kB,
- zmniejszenie stanu zapalnego komórek,
- stymulacja AP-1, która pomaga odbudować kolagen,
- ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych.
Kwas alfa liponowy jest często nazywany „uniwersalnym przeciwutleniaczem”, ponieważ jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w tłuszczu. Jest 400 razy silniejszy niż witaminy E i C łącznie. Najbardziej cenną właściwością tej substancji jest jej zdolność do penetracji powierzchni skóry i błony komórkowej. Proces ten zapobiega bardzo niebezpiecznemu tworzeniu się utlenionych tłuszczów zwanych nadtlenkami lipidów, które uszkadzają DNA i aktywują NF-kB – prozapalny cytokin.
Kwas alfa liponowy ma również zdolność wygładzania skóry, zwiększając jej zdolność do złuszczania się i usuwania martwych komórek. Ponadto reguluje produkcję gruczołów łojowych. Pomaga również uporać się z problemami skórnymi wokół oczu i widocznie niweluje powstałe tam linie i zmarszczki. Wpływa na to, że kolor skóry jest wyrównany, a rozmiar porów jest zminimalizowany. Wreszcie wykazano, że kwas alfa liponowy zmniejsza widoczność blizn. Więcej rzeczowych artykułów o pięknie i kosmetykach znajdziecie na stronie naszego partnera.
Kwas kaprylowy a zdrowie skóry
Kwas kaprylowy to wyspecjalizowana estryfikacja oleju kokosowego. Ma specyficzną, lekką konsystencję i jest jedwabisty w dotyku. Stanowi doskonały wybór dla osób o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień. Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, przez co skutecznie chroni skórę przed uszkodzeniami. Kwasu kaprylowego używa się w kosmetykach, ponieważ:
- Poprawia komfort stosowania emulsji.
- Poprawia stabilność naturalnych kompozycji.
- Stanowi doskonały nośnik do infuzji/ekstrakcji olejem.
- Jest nośnikiem olejków eterycznych.
- Ma praktycznie nieograniczony okres ważności.
- Stanowi rozpuszczalnik do filtrów UV.
- Ma bardzo wysoką biegunowość.
Jeżeli interesuje cię tematyka wykorzystania kwasów w kosmetyce – tutaj znajdziecie więcej przydatnych informacji