Instalacja LPG w samochodzie – sposób na obniżenie kosztów jazdy

przez EduInfo 11 611 views0

Gaz w postaci płynnej, czyli LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas), często wykorzystywany jest jako
paliwo samochodowe. Instalacja gazowa w samochodzie opłaca się szczególnie tym kierowcom,
którzy jeżdżą często i w dłuższe trasy. Profesjonalnie zamontowana instalacja, stosowanie gazu
wysokiej jakości i regularne przeglądy pozwolą na ekonomiczną, ekologiczną i bezpieczną jazdę
samochodem.

Ceny gazu a ceny benzyny na przestrzeni ostatnich lat

Cena za litr benzyny w ciągu ostatnich 10 lat ulegała znacznym wahaniom. Choć na początku 2016r. za litr benzyny Pb95 płacimy ok. 4,2 zł, czyli tyle, ile w połowie 2009 r., to w 2012 r. cena tego paliwa zbliżała się do 6 zł, wynosiła nawet 5,89 zł. Podobnym zmianom ulegały ceny benzyny o
wyższej liczbie oktanów (Pb 98): na początku 2009 r. za litr płaciło się średnio 4,08-4,5 zł, a w połowie roku 2012 – 5,99 zł. Gaz płynny miał w ostatnich latach bardziej stabilne ceny, nie przekroczyły one 3 zł za litr, utrzymując się na ogół w granicach 2,1-2,4 zł za litr.

LPG a ekologia

Instalacja LPG w samochodzie zmniejsza nie tylko koszt jazdy, ale też emisję spalin zanieczyszczających środowisko. Gaz ciekły jest spalany dokładniej niż benzyna, a skład paliwa to czysta mieszanka propanu i butanu. Dzięki temu podczas jazdy emisja tlenków azotu (NOx), tlenków węgla (CO) i węglowodorów (HC) jest znacznie niższa niż w przypadku jazdy samochodem zasilanym samą benzyną lub olejem napędowym.Samochody fabrycznie wyposażone w instalację gazową są znacznie tańsze niż samochody z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, np. silnikami hybrydowymi. Instalację LPG można ponadto założyć w prawie każdym samochodzie z silnikiem benzynowym.

Bezpieczeństwo jazdy samochodem z instalacją LPG

Niski koszt eksploatacji, redukcja emisji spalin, „zdrowie” i efektywna pracę silnika, a przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zależą w dużej mierze od tego, czy instalacja LPG zostanie zamontowana w profesjonalnym serwisie. Należy regularnie, najczęściej co 10-15 tys. km (zgodnie z zaleceniami producenta instalacji), dokonywać jej przeglądów i tankować wyłącznie gaz najwyższej jakości, dostarczany na stację przez renomowanych dostawców.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>