Sport Trening sportowy

Jazda konna – sport i rozrywka

jazda konna korzyści

Każdy z pewnością ma jakieś hobby lub jest na etapie poszukiwań nowych doświadczeń. Dzięki temu w ciekawy sposób możemy spędzić wolny czas i wyznaczyć sobie cele w życiu. Najzdrowiej, jeśli nasze zainteresowania są związane ze sportem, wtedy zadbamy także o kondycję naszego ciała.

Jako sport, zarówno dla siebie jak i dla swoich pociech, można wybrać jazdę konną. Dużo osób, kojarzy ją jednak z oprowadzaniem na kucyku. Tymczasem prawdziwa jazda konna zapewnia dużo emocji, adrenaliny oraz jest gwarancją niezwykłej przyjaźni z wierzchowcem. Ten sport, może wydawać się łatwy, jednak opanowanie technik jeździeckich jest skomplikowane i wymaga niemałych umiejętności oraz cierpliwości.

Zalety jazdy konnej – dlaczego warto?

Jeśli nie przekonuje Cię sam fakt przebywania ze zwierzęciem na łonie natury, to zobacz jakie korzyści zdrowotne i duchowe daje jazda konna. Przede wszystkim rozwój fizyczny. Ćwiczymy wtedy nie tylko równowagę, ale też koordynację ruchową.

W czasie jazdy konnej pracuje całe ciało, a w szczególności mięśnie nóg, brzucha oraz pleców. Jeździectwo wiąże się nie tylko z siłą fizyczną, lecz z mocnymi i elastycznymi mięśniami. Co więcej, podczas jazdy stymulujemy pracę organów wewnętrznych, spalamy kalorie oraz poprawiamy naszą przemianę materii.

Dosiadając wierzchowca pokonujemy też wiele słabości. Pierwszą, podczas samego wejścia na konia, kolejne podczas nauki poruszania się, skoków i innych rzeczy związanych z jazdą konną. Nawet najbardziej doświadczeni jeźdźcy stale uczą się nowych umiejętności, w tym zdobywania sympatii konia. Dzięki ciągłemu nabywaniu wiedzy ćwiczymy również nasz mózg, co zapobiega np. utracie pamięci w przyszłości.

jazda konna dlaczego warto

Korzyści zdrowotne i zabawa

Zapewne każdy, przynajmniej raz, słyszał o zbawiennym dla zdrowia kontakcie z końmi. Nie chodzi tu konkretnie o samo wzmacnianie i uelastycznianie mięśni, ale o rehabilitację. Hipoterapia, to inaczej rehabilitacja psychoruchowa, do której wykorzystywane są konie.

Przeczytaj także:  Sala gimnastyczna gotowa na pierwszy dzwonek

Przy pomocy tych cudownych zwierząt, leczy się nawet ciężkie schorzenia. Rehabilitacja wskazana jest dla osób z cukrzycą, chorobami mięśni, z wadami postawy, opóźnieniami psychoruchowymi oraz mózgowym porażeniem dziecięcym.

Jazda konna, to również wspaniała zabawa. W przypadku dzieci, wspomaga ona prawidłowy rozwój, a nauka wraz z zabawą jest znacznie przyjemniejsza i bardziej skuteczna. Natomiast dla osób dorosłych jeździectwo to doskonały sposób na relaks i aktywny odpoczynek.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Sport Trening sportowy

Najciekawsze sporty ekstremalne

Czego to człowiek już nie wymyśli? Sport to zdrowie, ale czy ekstremalne sporty to jeszcze zdrowie, czy utrata rozumu? Przeczytaj
Sport Sprzęt sportowy

Strój bramkarza – co kupić?

Jeśli ktoś gra w piłkę, to oprócz talentu, odrobiny szczęścia i treningów, potrzebuje również odpowiedniego stroju. Co powinno się jednak