Umowy i polisy

Na co zwracać uwagę podpisując umowę leasingową samochodu osobowego?

Auto na leasing

Leasing samochodu osobowego to dzisiaj bardzo popularne rozwiązanie, zarówno w przypadku firm, jak również osób fizycznych. Na rynku bowiem od niedawno funkcjonuje nowy produkt, jakim jest leasing konsumencki. Dokładna analiza rynku, porównanie ofert firm leasingowych, wywiad wśród znajomych i rodziny, jakie propozycje są najbardziej polecane – to wszystko poprzedza zawarcie umowy leasingowej dotyczącej samochodu osobowego. Jednak, zanim złoży się swój podpis, warto jest szczegółowo zapoznać się z jej warunkami i postanowieniami, by później nie być niemile zaskoczonym. Na co w takim razie koniecznie trzeba zwrócić uwagę jeśli chodzi o leasing samochodu osobowego?

Raty leasingu na samochód

Jedną z najważniejszych kwestii jest sposób, w jaki określa się wysokość kolejnych rat. Najczęściej wykorzystywane są dwa wskaźniki: WIBOR 1M lub WIBOR 3M. Idealnie, jeśli firma leasingowa stosuje się zarówno do ich wzrostu, jak i do spadku. Dzięki temu, klient może liczyć na to, że raty nie tylko będą rosnąć, ale w przyszłości mogą także być zmniejszane. Ogromne znaczenie ma poza tym precyzyjne sprawdzenie ewentualnych sankcji, jakie leasingodawca nakłada na klienta w razie zatrzymania płatności czy w związku z wypowiedzeniem zawartej umowy. Jeśli umowa zostaje zerwana z inicjatywy leasingobiorcy, wówczas powinien on dopilnować, by znalazł się w niej zapis, iż każda kolejna rata zostanie pomniejszona o wartość samochodu osobowego, który został klientowi przez firmę odebrany.

Szczegóły umowy leasingowej

Ogromne znaczenie ma również sam czas trwania umowy leasingowej. Zaleca się, by był on tożsamy z okresem, w którym planuje się użytkować auto będące przedmiotem leasingu. Ponadto, leasing może być rozliczany w walucie polskiej – złotówkach oraz w walucie unijnej – euro. Wybór pomiędzy tymi dwiema alternatywami jest dość problematyczny. Teoretycznie, koszty leasingowe w euro są niższe, jednak jednocześnie wiążę się to z dużym ryzykiem, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wahania kursów.

Przeczytaj także:  Konsolidacja sposobem na finansową stabilność

Naturalnie, przestudiować trzeba zasady cesji umowy, jej wcześniejszego wygaśnięcia oraz zakończenia. Jest to niezbędne zabezpieczenie, na przykład w sytuacji, w której samochód będący przedmiotem leasingu zostanie całkowicie zniszczony. Wszystkie raty, jakie klient musi w takim przypadku dalej płacić powinny być odpowiednio zredukowane. Podstawą jest wówczas dyskonto, czyli stosowne oprocentowanie.

Leasing operacyjny czy finansowy – co wybrać w przypadku auta?

Co jeszcze warto wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingu na samochód? Przede wszystkim, właściciele firm muszą zdecydować, która opcja jest dla nich najbardziej korzystna – leasing operacyjny czy finansowy. Oba rodzaje różnią się głównie zasadami odliczania ulgi od podatku VAT. Jeśli priorytetem jest odliczanie wszystkich kosztów, jakie są związane z zawarciem umowy leasingowej, wówczas warto jest decydować się na leasing operacyjny. Z kolei, leasing finansowy to rozwiązanie korzystne dla tych osób, jakie preferują odliczenie całej ulgi od razu, bez zbędnego oczekiwania. Koniecznie należy również dokładnie przemyśleć wysokość czynszu inicjalnego. O ile leasingodawca nie ma pod tym względem określonych wymagań, najczęściej jednak niezbędna jest przynajmniej wpłata w wysokości 15% wartości pojazdu dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność, klient powinien zdecydować się na zapłatę możliwie jak najniższej sumy, dzięki czemu zachowa płynność finansową.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,