Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów?

Higiena jamy ustnej ważna jest nie tylko ze względu na zdrowie zębów. Chore dziąsła zwiększają ryzyko rozwoju poważnych schorzeń takich jak choroba serca czy cukrzyca. Dlatego, żeby utrzymać zęby i dziąsła w dobrym stanie, należy je szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie. Jak wybrać dla siebie najlepszą szczoteczkę do zębów i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Jeszcze kilka dekad temu, kiedy na rynku po raz pierwszy pojawiła się szczoteczka z nylonowym włosiem (wcześniej ze świńską szczeciną lub końskim włosiem), wybór modeli był bardzo ograniczony. Dziś na drogeryjnych półkach można znaleźć tak wiele różnych szczoteczek, że trudno zdecydować, który model wybrać. Czy istnieje szczoteczka idealna?

Najlepsza szczoteczka do zębów – jak ją wybierać?

Każdy z nas potrzebuje innego rodzaju szczoteczki w zależności od stanu dziąseł, zdrowia jamy ustnej, ustawienia zębów w łuku zębowym czy specjalnych potrzeb (np. implanty, aparat dentystyczny). Wybierając szczoteczkę, niezależnie od tego czy manualną, czy elektryczną, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

Rozmiar. Szczoteczka z najlepszą główką to ta, którą dotrzesz do wszystkich powierzchni zębowych. Dla większości dorosłych szczoteczka z główką o szerokości ok. 1 cm i wysokości ok. 2,5 cm będzie najłatwiejsza w obsłudze i najefektywniejsza. Choć zdarzają się modele z większymi główkami, najczęściej trudno doczyścić nimi najdalej położone trzonowce. Dobrze dobrana szczoteczka powinna charakteryzować się długim i ergonomicznym uchwytem, żeby dało się ją wygodnie trzymać w dłoni.

Rodzaj włosia. Osobom dorosłym zaleca się używanie szczoteczek z włosiem średnio-twardym lub miękkim. Jeśli podczas mycia zębów, mocno dociskasz szczoteczkę do ich powierzchni, zdecyduj się na model z miękkimi końcówkami. Twarde lub średnio-twarde włosie może doprowadzić do recesji dziąsła, odsłonięcia szyjek zębowych i uszkodzenia szkliwa. Dla dodatkowej ochrony zębów i dziąseł wybieraj szczoteczki z zaokrąglonymi włóknami.

Przeczytaj także:  Jak poprawić wygląd cery „na już”? Wypróbuj kosmetyki profesjonalne

Rodzaj szczoteczki. Nie ma większej różnicy w tym, czy używasz szczoteczki manualnej, czy elektrycznej. I jedną, i drugą równie skutecznie usuniesz osad nazębny i zapobiegniesz stanom zapalnym dziąseł. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób myjesz zęby i czy robisz to prawidłowo. Tylko szczoteczki elektryczne wykorzystujące rotacyjną oscylację (włosie jednocześnie kręci się i porusza do przodu i do tyłu) działają skuteczniej niż szczoteczki manualne.

Szczoteczka dostosowana do potrzeb uzębienia – jak wybrać?

Miękka szczoteczka sprawdzi się przy większości zębów, jednak warto poszukać dla siebie zaawansowanego modelu dostosowanego do potrzeb Twojego uzębienia i stanu dziąseł. Do delikatnych dziąseł podatnych na podrażnienia wybierz szczoteczkę Colgate Navigator Plus. Szczoteczką skutecznie wyszczotkujesz zęby dzięki zróżnicowanej długości włókien i dotrzesz do wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Elastyczna główka szczoteczki dopasuje się do kształtu zębów, nie naciskając jednocześnie na delikatne dziąsła. Miękka szczoteczka Colgate Total Pro Zdrowe Dziąsła ze specjalnymi włóknami Pro Tip skutecznie usuwa płytkę nazębną z powierzchni zębów oraz dziąseł, delikatnie je masując.

Do zębów z ciasnymi przestrzeniami warto kupić miękką szczoteczkę taką jak Colgate Slim Soft z włosiem charakteryzującym się 17 razy cieńszymi (w porównaniu ze standardową szczoteczką) końcówkami włókien. Myjąc zęby tą szczoteczką, bez problemu usuniesz resztki pokarmu nawet z trudno dostępnych miejsc i obszarów wzdłuż linii dziąseł. Podobne efekty uzyskasz, stosując szczoteczkę ZigZag Plus. Wyprofilowane i zygzakowate włókna szczoteczki docierają w przestrzenie międzyzębowe, a dodatkowy podwyższony pęczek włosia ułatwia dokładne czyszczenie tylnych zębów. Elastyczna główka szczoteczki ogranicza nacisk włosia na dziąsła, a ergonomiczny uchwyt ułatwia precyzyjne operowanie szczoteczką.

Szczoteczka Max White przeznaczona jest do likwidowania powierzchniowych przebarwień. Posiada specjalne włókna polerujące, które skutecznie usuwają z zębów płytkę nazębną i osadzające się naloty. Po umyciu zęby wyglądają na bielsze i bardziej lśniące.

Przeczytaj także:  Inseminacja nasieniem dawcy – na czym polega i jakie są wskazania?

Najlepsza szczoteczka dla dzieci – jak ją dobrać?

Dziecięce zęby, dużo mniejsze od zębów dorosłych, potrzebują mniejszych szczoteczek. Włosie szczoteczki powinno być miękkie, a sama główka wyprofilowana tak, żeby dokładnie czyściła malutkie trzonowce i siekacze. Szczoteczka Colgate 6+ przeznaczona dla maluchów powyżej 6 lat posiada miękkie włókna o różnej długości. Dzięki temu szczoteczka dociera do wszystkich zębów, dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe i zapobiega rozwojowi próchnicy. Na środku główki znajdują się niebieskie włókna, które pomagają dziecku nałożyć na szczoteczkę właściwą ilość pasty. Na tylnej stronie główki znajduje się specjalna powierzchnia służąca do czyszczenia języka i wewnętrznej strony policzków. Uchwyt szczoteczki dostosowany do małych dłoni dzieci jest ergonomiczny i kolorowy, tak żeby zachęcał maluchy do regularnego szczotkowania zębów.

Najlepsza szczoteczka do zębów to nie tylko taka z miękkim włosiem, okrągłymi końcówkami włókien i elastyczną główką. Każda dobra szczoteczka powinna mieć również powierzchnię do czyszczenia języka i wewnętrznej strony policzków, bo aż 80% bakterii w jamie ustnej znajduje się właśnie na tych fragmentach.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –