Kąpielówki, czepek i właśnie okulary do pływania – to wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć pływacki trening lub po prostu popływać dla przyjemności. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli okularów pływackich, a każdy z nich jest przeznaczony dla zawodników o różnym stopniu zaawansowania. Poznaj rodzaje okularów pływackich i zdecyduj, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.
W artykule dowiesz się:
Okulary do pływania – dlaczego ich potrzebujesz?
Podczas pływania w basenie Twoje oczy mają kontakt z chlorowaną wodą. Może to powodować ich podrażnienie – w trakcie treningu oczy będą Cię szczypać, a później mogą się również zaczerwienić. Pływając bez okularów, masz też bardzo słabą widoczność. Zatem bez gogli pływanie jest mocno utrudnione, a dla osób z bardziej wrażliwymi oczami w zasadzie niemożliwe. Ochrona oczu przed chlorem i dobra widoczność zagwarantują Ci duży komfort podczas przebywania w wodzie.
Okulary do pływania miękkie
Miękkie okulary to bardzo popularne rozwiązanie wśród amatorów, a także zdecydowanie najlepsze dla dzieci, które uczą się pływać. Są bardzo elastyczne, wygodne i bardzo łatwo dopasowują się do oczu. Szkła oddzielone są od siebie paskiem, który w większości modeli można regulować, by jak najlepiej dopasować rozmiar okularów do kształtu i rozmiaru twarzy. Uszczelki wokół oczu są miękkie – dzięki temu nie uwierają okolic oczodołów i gwarantują bardzo wysoki komfort użytkowania. Ograniczają one jednak kąt widzenia, dlatego z tego rodzaju okularów nie korzystają zawodowcy, którzy podczas zawodów muszą obserwować, jak na sąsiednich torach radzą sobie ich przeciwnicy. Jednak dla amatorów lub podczas treningu nie jest to żaden problem. Podczas rekreacyjnego pływania okulary mają spełniać przede wszystkim jedną zasadniczą funkcję – chronić oczy przed kontaktem z wodą, a w tej kwestii miękkie okulary do pływania sprawdzają się znakomicie.
Miękkie okulary – idealne dla dzieci
Dzieci potrzebują szczególnego komfortu podczas przebywania w wodzie. Dlatego pierwsze okulary najmłodszych pływaków powinny być właśnie miękkie. Nie będą one uwierać w okolice oczodołów, a więc nie spowodują żadnego uciskania i bólu. Aby mieć pewność, że okulary szczelnie chronią przed wodą oczy Twojego dziecka, postaw na sprawdzone marki, takie jak Arena, Funky, Speedo czy Aqua Speed – znajdziesz je w sklepie pływackim SunBarrel.
Okulary pływackie półtwarde
Są to modele nieco bardziej sztywne niż okulary miękkie. Dlatego ich dopasowanie do twarzy jest trudniejsze. Jednak przy idealnym doborze półtwardy model okularów zagwarantuje bardzo wysoki komfort użytkowania. Zapewniają również szerszy kąt widzenia, dlatego chętnie sięgają po nie osoby nieco bardziej zaangażowane w pływanie.
Twarde okulary do pływania
Okulary szwedki, czyli twarde modele, to najbardziej sztywne z dostępnych rodzajów okularów pływackich. Nie posiadają uszczelek, dlatego ich szczelność zależy od dopasowania do kształtu twarzy – w przypadku idealnego doboru zagwarantują, że oczy nie będą miały żadnego kontaktu z wodą. Podczas długiego użytkowania mogą powodować pewien dyskomfort, dlatego zawodowi pływacy korzystają z nich przede wszystkim podczas startu w zawodach. Szwedki gwarantują bardzo szeroki kąt widzenia, co ma kluczowe znacznie podczas wyścigów pływackich.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru okularów pływackich?
Pamiętaj, że okulary pływackie musza zapewnić Ci pełen komfort, dlatego zwróć uwagę na to, czy posiadają:
- powłokę anti-fog, która zapobiega osadzaniu się pary na wewnętrznej stronie szkiełek,
- filtry UV, które ochronią Twoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
- powłoka Mirrored chroni przed refleksami światła słonecznego – szczególnie w otwartych akwenach,
- możliwość regulacji paska (szczególnie ważne w przypadku dzieci, które rosną).
Okulary do pływania dobierz przede wszystkim pod kątem swoich umiejętności oraz tego, jak dużo czasu spędzasz na pływalni. Nie porywaj się od razu na najdroższe i najbardziej zaawansowane modele, z których korzystają wyczynowcy – na to na pewno przyjdzie czas.
Tomek
4 grudnia 2019Dla mnie ważna jest powłoka anti-fog, nie znoszę jak mi okularki parują podczas zawodów.