Poznaj magię Polinezji Francuskiej – wyspy Gauguina

przez EduInfo 6 763 views0

Polinezja francuska - wakacje na bora bora

Wyspy Polinezji Francuskiej leżą w klimacie tropikalnym. Najlepiej na wakacje wybrać się w okresie od czerwca do października, a szczyt turystyczny przypada na lipiec i sierpień. Co warto wiedzieć o tutejszych wyspach? Co koniecznie trzeba zobaczyć? Kim był Paul Gauguin?

Polinezja Francuska – Tahiti i inne wyspy. Co warto o nich wiedzieć?

Plaża na wyspie Moorea

Tahiti — Wyspa Paula Gauguina

W skład Polinezji wchodzi kilka dużych wysp i spora liczba maleńkich wysepek. Największą z nich jest Tahiti – nad linią wody górują dwa, sięgające chmur wulkany. Wyspa pokryta jest gęstymi lasami, gdzie znajdziemy liczne wodospady i gigantycznych rozmiarów paprocie. Jest to wyspa, na której mieszkał Paul Gauguin — słynny francuski malarz, który osiedlił się tam pod koniec XIX wieku.

Moorea — Wyspa Żółtej jaszczurki

„Żółta jaszczurka”, czyli Moorea, to druga wyspa warta uwagi w czasie wyjazdu. Na pejzaż składają się poszarpane górskie szczyty i osiem dolin pokrytych zielenią. Znajduje się tu jedna z najpiękniejszych lagun, która uchodzi za najpiękniejszy w rejonie tropikalny ogród pełen pól ananasowych.

Bora-Bora – Wyspa idealna na wczasy

Trzecią ważną wyspą jest Bora-Bora – lokalna społeczność przypomina mit, jak została stworzona przez bogów. W przeszłości była głównie rządzona przez kobiety. Uważana jest za najpiękniejszą wyspę należącą do Polinezji Francuskiej. Znajdują się na niej pokryte zielenią góry Otemanu i Pahia, które kontrastują do nefrytowych odcieni laguny. Bora-Bora jest idealna na wczasy — na wyspie znajdują się luksusowe hotele, wykończone według tradycyjnego, lokalnego stylu, wpisujące się w otaczającą przestrzeń i pozwalające dzięki temu cieszyć się naturalnymi urokami wyspy.

Huahine i Archipelag Tuamotu

Do wysp Polinezji należy zaliczyć jeszcze Huahine i Archipelag Tuamotu. Pierwszą wysepkę można obejść w niecałe cztery godziny. To przede wszystkim centrum kulturowe – znajdują się tu świątynia Orohaehae i święte jezioro starożytnych. Wyspa według mitu została przecięta na pół przez canoe półboga złodziei. Na archipelagu można natomiast rozkoszować się różowym piaskiem i podziwiać błękitny krajobraz uzupełniony o śnieżnobiałe domki. Można tu udać się na wycieczkę na „wyspę raf” z olbrzymimi formacjami koralowymi. Inną atrakcją są farmy czarnych pereł i jeden z pierwszych kościołów katolickich na tym terenie, zbudowany z koralu. W okolicach wyspy Fakaravy znajduje się rezerwat przyrody.

Polinezja Francuska – Co warto zobaczyć?

Wybierając się na Polinezję Francuską, warto zapoznać się z tutejszymi zabytkami. Stolica wspólnoty – Papeete – ugości nas rynkiem, pełnym egzotycznych kwiatów, owoców, warzyw, owoców morza i lokalnych wyrobów. Godny uwagi jest ratusz, będący odwzorowaniem królewskiego pałacu Queen Pomare. Ponadto warto się udać do Muzeum Pereł i Parku Bougainville. Podczas wczasów na Bora-Bora ugoszczą nas błękitne laguny, niezapomniane krajobrazy i cudowne plaże. Raj dla amatorów nurkowania i sportów wodnych. Na wyspie można doświadczyć również bogatego, klubowego życia. Dla fanów natury polecane są klify wulkaniczne, kaskady wodne i wodospady, których nie da się wymazać z pamięci.

Jeżeli naprawdę chce się zasmakować Polinezji, warto zdecydować się na podróż jachtem lub katamaranem, których sezon przypada na wrzesień i październik. Wyposażenie na pokładzie należy do luksusowych, a średnia dzienna temperatura w wysokości 25 stopni zapewnia idealne warunki do wypoczynku. Fani nurkowania, powinni koniecznie spróbować popływać w okolicy Tahiti, wśród tutejszych raf.

Polinezja kusi egzotyczną naturą, wspaniałymi krajobrazami i przestrzenią. To miejsce dla osób szukających spokoju i aktywnego wypoczynku. Jedno jest pewne. Wyprawa na wyspy Polinezji Francuskiej może okazać się wycieczką życia.

Domki na wodzie w Bora-Bora, na tle wysokiej góry

Tahiti — Wyspa Polinezji Francuskiej, na której mieszkał Paul Gauguin

Słynna wyspa w Polinezji Francuskiej, na której zamieszkał Paul Gauguin, jest największą w archipelagu Polinezji. Francuski malarz osiedlił się na niej w 1891 roku, motywowany ucieczką od cywilizacji. Do Tahiti przyciągnęła go egzotyczność i dzikość tej wyspy, co miało potem swój wydźwięk w jego sztuce — charakteryzującej się większą intensywnością i blaskiem koloru, a zarazem opartej na prostocie kompozycji.

Zanim Gauguin został malarzem, pracował na giełdzie i wiódł dostatnie, choć nudne życie u boku swojej żony Dunki. Sztuką zajmował się amatorsko w wolnym czasie, lecz krach na giełdzie w 1883 roku spowodował, że zajął się malarstwem na poważnie. Wyspa Paula Gauguina — Tahiti, miała być dla niego inspiracją. Niestety nie przełożyło się to na jego artystyczny sukces, i francuz nadal pozostawał mało rozpoznawalny, ledwo wiążąc koniec z końcem.

Życiorys Paula Gauguina był tak samo niezrozumiały dla społeczeństwa jak jego sztuka. Podczas swojego pobytu na Tahiti, malarz dwukrotnie związał się z 30 lat od siebie młodszymi dziewczynami, co zaowocowało narodzinami córki Gauguina. Jego sposób życia zraził do niego ostatnich kolekcjonerów obrazów, którzy się nim interesowali.

Malarz zmarł w 1903 roku, a polinezyjska wyspa jest nadal kojarzona z nim i jego twórczością, oraz zapamiętana jako wyspa, na której mieszkał i tworzył Paul Gauguin. Po latach, obrazy które tam stworzył, zyskały na popularności i obecnie są przechowywane m.in. w bostońskim Museum of Fine Arts.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>