Miejsca Podróże

Poznaj magię Polinezji Francuskiej – wyspy Gauguina

Polinezja francuska - wakacje na bora bora

Wyspy Polinezji Francuskiej leżą w klimacie tropikalnym. Najlepiej na wakacje wybrać się w okresie od czerwca do października, a szczyt turystyczny przypada na lipiec i sierpień. Co warto wiedzieć o tutejszych wyspach? Co koniecznie trzeba zobaczyć? Kim był Paul Gauguin?

Polinezja Francuska – Tahiti i inne wyspy. Co warto o nich wiedzieć?

Plaża na wyspie Moorea

Tahiti — Wyspa Paula Gauguina

W skład Polinezji wchodzi kilka dużych wysp i spora liczba maleńkich wysepek. Największą z nich jest Tahiti – nad linią wody górują dwa, sięgające chmur wulkany. Wyspa pokryta jest gęstymi lasami, gdzie znajdziemy liczne wodospady i gigantycznych rozmiarów paprocie. Jest to wyspa, na której mieszkał Paul Gauguin — słynny francuski malarz, który osiedlił się tam pod koniec XIX wieku.

Moorea — Wyspa Żółtej jaszczurki

„Żółta jaszczurka”, czyli Moorea, to druga wyspa warta uwagi w czasie wyjazdu. Na pejzaż składają się poszarpane górskie szczyty i osiem dolin pokrytych zielenią. Znajduje się tu jedna z najpiękniejszych lagun, która uchodzi za najpiękniejszy w rejonie tropikalny ogród pełen pól ananasowych.

Bora-Bora – Wyspa idealna na wczasy

Trzecią ważną wyspą jest Bora-Bora – lokalna społeczność przypomina mit, jak została stworzona przez bogów. W przeszłości była głównie rządzona przez kobiety. Uważana jest za najpiękniejszą wyspę należącą do Polinezji Francuskiej. Znajdują się na niej pokryte zielenią góry Otemanu i Pahia, które kontrastują do nefrytowych odcieni laguny. Bora-Bora jest idealna na wczasy — na wyspie znajdują się luksusowe hotele, wykończone według tradycyjnego, lokalnego stylu, wpisujące się w otaczającą przestrzeń i pozwalające dzięki temu cieszyć się naturalnymi urokami wyspy.

Huahine i Archipelag Tuamotu

Do wysp Polinezji należy zaliczyć jeszcze Huahine i Archipelag Tuamotu. Pierwszą wysepkę można obejść w niecałe cztery godziny. To przede wszystkim centrum kulturowe – znajdują się tu świątynia Orohaehae i święte jezioro starożytnych. Wyspa według mitu została przecięta na pół przez canoe półboga złodziei. Na archipelagu można natomiast rozkoszować się różowym piaskiem i podziwiać błękitny krajobraz uzupełniony o śnieżnobiałe domki. Można tu udać się na wycieczkę na „wyspę raf” z olbrzymimi formacjami koralowymi. Inną atrakcją są farmy czarnych pereł i jeden z pierwszych kościołów katolickich na tym terenie, zbudowany z koralu. W okolicach wyspy Fakaravy znajduje się rezerwat przyrody.

Polinezja Francuska – Co warto zobaczyć?

Wybierając się na Polinezję Francuską, warto zapoznać się z tutejszymi zabytkami. Stolica wspólnoty – Papeete – ugości nas rynkiem, pełnym egzotycznych kwiatów, owoców, warzyw, owoców morza i lokalnych wyrobów. Godny uwagi jest ratusz, będący odwzorowaniem królewskiego pałacu Queen Pomare. Ponadto warto się udać do Muzeum Pereł i Parku Bougainville. Podczas wczasów na Bora-Bora ugoszczą nas błękitne laguny, niezapomniane krajobrazy i cudowne plaże. Raj dla amatorów nurkowania i sportów wodnych. Na wyspie można doświadczyć również bogatego, klubowego życia. Dla fanów natury polecane są klify wulkaniczne, kaskady wodne i wodospady, których nie da się wymazać z pamięci.

Jeżeli naprawdę chce się zasmakować Polinezji, warto zdecydować się na podróż jachtem lub katamaranem, których sezon przypada na wrzesień i październik. Wyposażenie na pokładzie należy do luksusowych, a średnia dzienna temperatura w wysokości 25 stopni zapewnia idealne warunki do wypoczynku. Fani nurkowania, powinni koniecznie spróbować popływać w okolicy Tahiti, wśród tutejszych raf.

Polinezja kusi egzotyczną naturą, wspaniałymi krajobrazami i przestrzenią. To miejsce dla osób szukających spokoju i aktywnego wypoczynku. Jedno jest pewne. Wyprawa na wyspy Polinezji Francuskiej może okazać się wycieczką życia.

Domki na wodzie w Bora-Bora, na tle wysokiej góry

Tahiti — Wyspa Polinezji Francuskiej, na której mieszkał Paul Gauguin

Słynna wyspa w Polinezji Francuskiej, na której zamieszkał Paul Gauguin, jest największą w archipelagu Polinezji. Francuski malarz osiedlił się na niej w 1891 roku, motywowany ucieczką od cywilizacji. Do Tahiti przyciągnęła go egzotyczność i dzikość tej wyspy, co miało potem swój wydźwięk w jego sztuce — charakteryzującej się większą intensywnością i blaskiem koloru, a zarazem opartej na prostocie kompozycji.

Zanim Gauguin został malarzem, pracował na giełdzie i wiódł dostatnie, choć nudne życie u boku swojej żony Dunki. Sztuką zajmował się amatorsko w wolnym czasie, lecz krach na giełdzie w 1883 roku spowodował, że zajął się malarstwem na poważnie. Wyspa Paula Gauguina — Tahiti, miała być dla niego inspiracją. Niestety nie przełożyło się to na jego artystyczny sukces, i francuz nadal pozostawał mało rozpoznawalny, ledwo wiążąc koniec z końcem.

Życiorys Paula Gauguina był tak samo niezrozumiały dla społeczeństwa jak jego sztuka. Podczas swojego pobytu na Tahiti, malarz dwukrotnie związał się z 30 lat od siebie młodszymi dziewczynami, co zaowocowało narodzinami córki Gauguina. Jego sposób życia zraził do niego ostatnich kolekcjonerów obrazów, którzy się nim interesowali.

Malarz zmarł w 1903 roku, a polinezyjska wyspa jest nadal kojarzona z nim i jego twórczością, oraz zapamiętana jako wyspa, na której mieszkał i tworzył Paul Gauguin. Po latach, obrazy które tam stworzył, zyskały na popularności i obecnie są przechowywane m.in. w bostońskim Museum of Fine Arts.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Podróże Porady

Jak spakować bagaż podręczny?

Często wybierając się w podróż stajemy przed zadaniem spakowania bagażu podręcznego. Jak to właściwie zrobić? Na co trzeba szczególnie zwrócić
Podróże Porady

Jak tanio podróżować?

Podróże zagraniczne to coraz częstszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Czy da się tanio podróżować? Gdzie szukać ofert i jak