Kofeina w tabletkach – jak działa?

przez EduInfo 15 793 views1

Większość z nas nie może sobie odmówić kubka kawy. Napój ten poprawia nam humor, przeciwdziała zmęczeniu, oczyszcza umysł, a także pobudza przemianę materii. Wyobraźmy więc sobie zwielokrotnioną dawkę kofeiny, którą znajdziemy w tabletkach. Ten suplement diety zdobywa coraz większą popularność za sprawą swoich właściwości.

Właściwości kofeiny w tabletkach

Kofeina w tabletkach ma wielokierunkowe działanie, dzięki czemu można ją stosować w różnych celach. Dodaje ona energii, zwiększa zdolności wysiłkowe a także sprzyja koncentracji.  Podobnie jak kawa, przeciwdziała zmęczeniu psychicznemu oraz fizycznemu. Oprócz tego zmniejsza bolesność mięśni i może działać jako środek przeciwbólowy. Kofeina w tabletkach działa również jako środek odchudzający – poprawia przemianę materii, sprzyja redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Ze względu na te właściwości kofeina w tabletkach jest stosowana przede wszystkim przez sportowców. W kulturystyce i fitness jest ceniona za wspomaganie wysiłku siłowego. Jednak nie tylko w tych dziedzinach jest ona doceniana. Kolarze, biegacze czy triathloniści dzięki kofeinie w tabletkach mogą poprawić wytrzymałość i wydolność organizmu.

Kto nie powinien stosować kofeiny w tabletkach?

Są to przede wszystkim osoby uczulone na składniki preparatu. Także osoby, u których występują problemy z układem pokarmowym (wątrobą, żołądkiem, jelitami czy dwunastnicą) a także układem moczowym i nerkami. Dla kobiety w ciąży, karmiących piersią a także dzieci do dwunastego roku życia preparat ten jest niewskazany. Również osoby z nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy czy stosujący leki przeciwzakrzepowe nie powinny stosować kofeiny w tabletkach.

Preparat ten jest polecany dla osób aktywnych zawodowo, a także dla uczniów i studentów podczas egzaminów. Również sportowcy skorzystają dzięki zażywaniu kofeiny w tabletkach.

Komentarze (1)

  1. witam, 🙂
    a gdyby tak spożywać sproszkowaną kofeinę przed posiłkami? dodawać ją do napojów i power-szejków? chodzi mi konkretnie o kofeinę bezwodną, ale nie wiem jak to dawkować. czy realnie może to przyspieszyć przemianę materii? proszę o odp pozdrawiam 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>